Advertising

The Seattle Times Company

NWjobs | NWautos | NWhomes | NWsource | Free Classifieds | seattletimes.com

High School Sports


Our network sites seattletimes.com | Advanced

Originally published Friday, May 14, 2010 at 8:17 PM

Comments (0)     E-mail E-mail article      Print Print      Share Share

Thursday's detailed prep track and field results

Sea-Tac League Championships At West Seattle Stadium Team scores — Mount Rainier Lutheran 110. 5, Crosspoint Academy 110, Tacoma Baptist...

Boys track and field

Sea-Tac League Championships

At West Seattle Stadium

Team scores — Mount Rainier Lutheran 110.5, Crosspoint Academy 110, Tacoma Baptist 97, Evergreen Lutheran 96.5, Seattle Lutheran 84, Bear Creek 80, Chief Leschi 33, Christian Faith 25, Eastside Prep 20, Northwest Yeshiva 3.

FINALS

Shot put — Lucas Driscoll, Seattle Lutheran, 49-7.25. Discus — Walker Williams, Tacoma Baptist, 142-9. Javelin — Kyle McLaughlin, Mount Rainier Lutheran, 150-1. High jump — Riley Snyder, Tacoma Baptist, 5-8. Long jump — Chase Estes, Crosspoint Academy, 20-3. Triple jump — Chase Estes, Crosspoint Academy, 41-2.5. Pole vault — Jake Matthews, Bear Creek, 10-0. 110 hurdles — Josh Thompson, Crosspoint Academy, 16.58. 300 hurdles — Colton Lutterloh, Tacoma Baptist, 42.27. 100 — Lucas Driscoll, Seattle Lutheran, 12.03. 200 — Tallon Korn, Eastside Prep, 23.31. 400 — Josh Firminger, Bear Creek, 52.48. 800 — Jeriah Carroll, Tacoma Baptist, 2:06.61. 1,600 — Jake Kornbau, Mount Rainier Lutheran, 4:49.42. 3,200 — Dalton Cuthbert, Christian Faith, 10:37.63. 400 relay — Crosspoint Academy (James Clemen, Chase Estes, Nick Olson, Jordan Cooper) 45.77. 1,600 relay — Tacoma Baptist (Jeriah Carroll, Sam Spiro, Daniel Swann, Colton Lutterloh) 3:36.92.

Girls track and field

Sea-Tac League Championships

At West Seattle Stadium

Team scores — Mount Rainier Lutheran 155, Evergreen Lutheran 132, Bear Creek 97, Tacoma Baptist 90, Crosspoint Academy 79, Seattle Lutheran 75, Eastside Prep 10, Christian Faith 8, Northwest Yeshiva 4.

FINALS

Shot put — Megan Cheever, Bear Creek, 31-1.75. Discus — Megan Cheever, Bear Creek, 105-0. Javelin — Erika Herman, Evergreen Lutheran, 112-4. High jump — Maddie Magee, Bear Creek, 5-2. Long jump — Elyssa Watford, Seattle Lutheran, 14-11.5. Triple jump — BreAnna Romerdahl, Mount Rainier Lutheran, 31-2. Pole vault — Kira Geiger, Bear Creek, 8-6. 100 hurdles — Rachel Siltman, Mount Rainier Lutheran, 18.77. 300 hurdles — Rachel Siltman, Mount Rainier Lutheran, 54.60. 100 — Grace Garguile, Crosspoint Academy, 13.25. 200 — Cayla Vichot, Tacoma Baptist, 26.98. 400 — Morgan Rial, Bear Creek, 1:01.32. 800 — Alexis Fynboe, Mount Rainier Lutheran, 2:34.39. 1,600 — Alexis Fynboe, Mount Rainier Lutheran, 5:43.14. 3,200 — BreAnna Romerdahl, Mount Rainier Lutheran, 12:29.51. 400 relay — Tacoma Baptist (Ellie Spiro, Paige Narayan, Hannah, Steidle, Cayla Vichot) 51.57. 800 relay — Bear Creek (Halle Coleman, Elizabeth Fernandez, Morgan Rial, Danielle Isbell) 1:50.91. 1,600 relay — Evergreen Lutheran (Markelle Lance, Kailey Fuegmann, Caty Poetter, Melanie Laete) 4:18.71.

E-mail E-mail article      Print Print      Share Share

More High School Sports

NEW - 8:27 PM
All-league boys basketball teams

NEW - 8:31 PM
All-league girls basketball teams

All-league girls basketball teams

NEW - 8:21 PM
Stars of the week

Gonzaga Prep wins with defense, 61-41 | 4A Boys

More High School Sports headlines...

Comments
No comments have been posted to this article.

advertising


Get home delivery today!

Video

Advertising

AP Video

Entertainment | Top Video | World | Offbeat Video | Sci-Tech

Marketplace

Advertising