Skip to main content
Advertising

Originally published Monday, February 20, 2012 at 10:21 PM

  • Share:
             
  • Comments ((0))
  • Print

Girls basketball regional playoff scores

Regional girls playoff results.

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear

Comments
No comments have been posted to this article.

advertising

Class 4A

SATURDAY'S RESULTS

Winners to Tacoma Dome

March 1-3, losers out

At Juanita H.S. (Kirkland)

Eastlake 75, Rogers (Puyallup) 35

Woodinville 59, Emerald Ridge 47

At Kent-Meridian H.S.

Skyview 72, Lake Stevens 56

Jackson 50, Kentwood 37

At Auburn H.S.

Federal Way 54, Stanwood 43

Mount Rainier 58, Bethel 35

At Spokane Falls CC

Central Valley 55, Chiawana 48

Gonzaga Prep 69, Olympia 35

Class 3A

SATURDAY'S RESULTS

Winners to Tacoma Dome

March 1-3, losers out

At Jackson H.S. (Mill Creek)

Seattle Prep 47, Auburn Mountainview 45

Shorecrest 51, Timberline 47

At Bellevue College

Lakeside (Seattle) 48, Glacier Peak 38

Franklin 53, Camas 43

At Rogers H.S. (Puyallup)

Cleveland 46, Wilson 41

Prairie 65, Juanita 28

At Richland H.S.

University 40, Shadle Park 37

Kamiakin 76, Lakes 46

Class 2A

FRIDAY'S RESULTS

Winners to Yakima SunDome

March 1-3, losers out

Wapato 61, Pullman 41

Ephrata 50, Cheney 48

SATURDAY'S RESULTS

At Stanwood H.S.

Blaine 51, Olympic 41

Burlington-Edison 53, Eatonville 38

At Mount Tahoma H.S. (Tacoma)

Port Angeles 41, River Ridge 38

White River 35, Sehome 33

At Tumwater H.S.

W.F. West 46, Renton 22

Lynden 39, Mark Morris 36

Class 1A

SATURDAY'S RESULTS

Winners to Yakima SunDome

March 1-3, losers out

At Glacier Peak H.S. (Snohomish)

Castle Rock 40, Bellevue Christian 37

Lynden Christian 57, Rainier 37

At W.F. West H.S. (Chehalis)

Cascade Christian (Puyallup) 53, Tenino 39

Onalaska 43, Seattle Christian 25

At West Valley H.S. (Yakima)

Granger 47, King's 43

Okanogan 64, LaSalle 40

At Wenatchee H.S.

Chelan 45, Goldendale 39

Freeman 64, Cedar Park Christian (Bothell) 32

Class 2B

SATURDAY'S RESULTS

Winners to Spokane Arena

March 1-3, losers out

At Mount Vernon H.S.

Tacoma Baptist 40, Napavine 34

Bear Creek 47, Toutle Lake 45

At Mark Morris H.S. (Longview)

Pe Ell 45, La Conner 31

Adna 42, Crosspoint Academy 31

At Mount Spokane H.S.

White Swan 65, Northwest Christian (Colbert) 55

Reardan 78, Entiat 20

At Walla Walla H.S.

Brewster 71, Dayton 38

Riverside Christian 50, Waitsburg-Prescott 44

Class 1B

SATURDAY'S RESULTS

Winners to Spokane Arena

March 1-3, losers out

At Mountlake Terrace H.S.

Cusick 60, Lummi 44

Neah Bay 60, Grace Academy 48

At Timberline H.S. (Lacey)

Lopez 59, Taholah 42

Northwest Yeshiva 54, Mary M. Knight 30

At Shadle Park H.S. (Spokane)

Columbia (Hunters) 77, Wilson Creek 11

Almira-Coulee/Hartline 45, Moses Lake Christian 35

At University H.S. (Spokane)

Sunnyside Christian 62, St. John-Endicott 29

Colton 95, Trout Lake-Glenwood 19

News where, when and how you want it

Email Icon

 Subscribe today!

Subscribe today!

99¢ for four weeks of unlimited digital access.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising