Skip to main content
Advertising

Originally published Tuesday, March 20, 2012 at 10:55 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Tuesday's detailed prep tennis results

Nicole Bouche, M, beat Nadean Al-Ali, 7-6, 6-2; Gill Braden M, beat Rebecca Prete, GP, 6-2, 6-1; Sierra Wright, GP, beat Stefanie Roesli...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

WesCo

Glacier Peak 4, Mountlake Terrace 3

Singles — Nicole Bouche, M, beat Nadean Al-Ali, 7-6, 6-2; Gill Braden M, beat Rebecca Prete, GP, 6-2, 6-1; Sierra Wright, GP, beat Stefanie Roesli, 7-5, 6-3; Mia Selin, GP, beat Kaylee Cooper, 6-2, 6-3.

Doubles — Emme Davis-Brie Rosalez, GP, beat Nancy Nguyen-Allison Lorraine, 7-6, 7-5; Andrea Giuffrida-McKayla Floe, M, beat Parker Bahnor-Nicole Stowt, 0-6, 6-4, 11-9; Rebecca Rodriguez-Ashley Green, GP, beat Madison Haney-Rebecca Simmons, 6-2, 6-0.

Lynnwood 5, Meadowdale 2

Singles — Monica Kwong, L, beat Isabel Reeb, 6-0, 6-0; Cristina Borsan, L, Jiwon Han, 6-4, 6-1; Hannah Ham, L, beat Sage Hayes, 6-1, 6-4; Arianna garcia, L, Tasia Autio, 6-2, 6-4.

Doubles — Prascilla Vorng-Dalica Tuy, L, beat Jenn Bishop-Andrea Kang, 6-2, 6-4; Maddy Shields-Michelle Cho, M, beat Tiffany Ta-Halee Brodrick, 6-4, 6-7, 7-5; Sarah Hamburg-Eva Daniggelis, M, Cheben Martell-Lena Shepel, 6-2, 6-0.

Shorewood 7, Marysville Getchell 0

Singles — Francesca O'Malley beat Savaddy Lee, 6-4, 6-4; Daniella Brengelmann beat Sammy Wallace, 6-1, 6-1; Marija Feller beat Jhocelin Flores, 6-0, 6-1; Genevieve O'Malley beat Brianna Green, 6-1, 6-0.

Doubles — Yuanne Corbett-Stephanie Ngy beat Eryka Alexander-Mayra Hernandez, 6-0, 6-1; Maddie Welch-Abby Drake beat Lily Lee-Megan Uhler, 6-1, 6-0; Kristen Smith-Emma Brons beat Gabby Crawler-Molly Meissner, 6-1, 6-1.

KingCo 4A

Woodinville 5, Inglemoor 2

Singles — Sabrina Demerath, I, beat Jenny Foote, 7-5, 6-1; Janae Chinn, I, beat Cora Byers, 6-2, 6-2; Erika Springer, W, beat Sara Tari, 6-0, 6-0; Jenna Graham, W, beat Christy Hanson, 6-1, 6-3.

Doubles — Geena Glen-Melissa Joseph, W, beat Hannah Talmage-Marjorie Chappel, 6-1, 6-2; Emily Chambers-Naveena Sathiyamoorthy, W, beat Krista Loutsis-Liliam Liang, 6-0, 6-1; Alex Taylor-Rachel Lanter, W, beat Megan McGuinness-Madison Chan, 4-6, 6-0, 1-0(10-7).

Lake Washington 5, Redmond 2

Singles — Jess Lund, LW, beat Sarah Du, 6-4, 7-4(7-1); Jelena Aleksov, LW, beat Sophia Xu, 6-1, 6-3; Joyce Lin, LW, beat Priya Ganeson, 6-0, 6-3; Amanda Levine, LW, beat Meg Holtziner, 6-0, 6-3.

Doubles — Chloe Nash-Taylor Lipking, LW, beat Marissa Craig-Foye LaFond, 6-1, 6-3; Haley Blatter-Erin Friedland, R, beat Kim Koshman-Mary Nelson, 6-2, 6-4; Amanda Lin-Celine deJong, R, beat Shada Shomali-Marissa Kirk, 6-3, 6-4.

Coed

Metro League

Bainbridge 11, Eastside Catholic 0

Boys singles — Matt Alderson beat Michael Merz, 6-0, 6-0; Jacob Christiensen beat Evan Gordon, 6-2, 6-1; Mark Schoener-Scott beat Brady Bononcini, 6-0, 6-0.

Girls singles — Kate Jameson beat Megan Bastian, 6-1, 6-3; Jordan Ferguson beat Nicolette Dworkin, 2-6, 6-2, 6-0; Meghan Hill beat Tracey Bakun, 7-6(2), 6-0.

Boys doubles — Keet Curtis-Ben DeVries beat Kenta Keleher-Michael Bilsborough, 6-0, 6-0; Jack Pendleton-Cooper Hayes beat Shota Keleher-Matt Bislborough, 6-1, 6-0.

Girls doubles — Sadie Dedon-Merce Chamness beat Whitney Sparks-Jordyn Mosher, 6-3, 3-6, 6-1; Ashley Huffnagle-Margaux Henderson beat Julia Hormuth-McKenna Boit, 6-2, 6-1.

Mixed doubles — Emma Tallworthy-Michael Bock beat Molly Snorsky-Brett Alling, 6-3, 6-1.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising