Skip to main content
Advertising

Originally published Monday, April 9, 2012 at 10:47 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Monday's prep tennis results

WesCo Shorecrest 5, Lynnwood 2 Singles — Meera Limaye, S, beat Monica Kwong, 6-4, 6-2; Jennifer Sui, S, beat Cristina Borsan, 6-1...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

WesCo

Shorecrest 5, Lynnwood 2

Singles — Meera Limaye, S, beat Monica Kwong, 6-4, 6-2; Jennifer Sui, S, beat Cristina Borsan, 6-1, 6-1; Hannah Ham, L, beat Erica Pan, 7-5, 6-1; Arianna Garcia, L, beat Elissa Sutlief, 6-1, 6-2.

Doubles — Haley Monson-Janie Uppinghouse, S, beat Priscilla Vorng-Dalica Tuy, 6-2; 6-0; Keegan Monson-Lauren Rutter, S, beat Linda Wilson-Hailee Brodrick, 6-0; 6-0; Karena Tien-Rose Rice-Pelepko, beat Rachel Magnenat-Tiffany Ta, 6-1, 7-6(7-5).

Jackson 7, Arlington 0

Singles — Kelly Corbett, beat Kelsey Ghirardo 6-2, 6-2; Zita DaRe, beat Macy Mackey 6-0, 6-1; Mclanie Mortenson, beat Sara Deeter 6-1, 6-1; Quinn Michael, beat Emily Tripp 6-0, 6-4.

Doubles — Lilly Jacobsen-Maddie Haugen, beat Katrina Roys-Kyle Kilmer 6-0, 6-2; Hari Kim-Anna Smith, beat Bianca Carlson-McKenna Prause 6-0, 6-1; Sarah Kim-Anna Hong, beat Maya Manzano-Amber Olander 6-2, 6-4.

Glacier Peak 4, Everett 3

Singles — Nadean Al-Ali, G, beat Kindall Gordon, 3-6, 6-0, 6-4; Rosie Ellison, E, beat Rebecca Rodreguez, 6-0, 6-1; Mia Selin, G, beat Sierra Bove, 6-4, 6-4; Rebecca Prete, G, beat Madison Whitlock, 6-1, 6-0.

Doubles — Tierney Bagley-Adrienne Muramoto, E, beat Brie Rosales-Sierra Wright, 6-1, 6-1; Vanessa Diaz Kelsey, E, beat Parker Bahner-Nicole Stout, 7-5, 3-6, 7-6 (2); Olga Yarema-Ashley Green, G, beat Angelika Dzema-Vivian Baimuke, 6-0, 6-1.

SPSL 4A

Jefferson 4, Auburn 1

Singles — Lauren Thornquist, A, beat Cindy Park 6-0, 6-2; Michelle Lee, J, beat Nacole Schwoch 6-3, 6-1.

Doubles — Breanna Ziccarelli-Krista Nakamura, J, beat Karen Wentzke-Syndey Johnson 6-1, 6-3; Toni Mullen-Rileigh Qualls, J, beat Aly Siemion-Gabby Lee 3-6, 6-2, 6-2; Coco Hernandez-Tagoe-Gloria Oh, J, beat Maddy Johnson-Amber Valenzuela 6-0, 6-2.

Puyallup 4, Rogers 1

Singles — Hannah Martinson, R, beat Hailey Chadwick, 6-1; 6-0; Anna Flury, P, beat Stephanie Fleishman, 6-2; 6-0;

Doubles — Lauren Zehnder-Tyler Irwin, P, beat Lorin Lee-Breanna Uphaus, 6-4, 6-4; Lindsey Walker-Jamie Larson, P, beat Cailyn Teo-Antonia Maiwald, 6-4, 6-1; Jessica Gunns-Abbie Clements, P, beat Caelyn Pietila-Alyssa Porter, 6-3, 6-2.

Auburn Riverside 3, Beamer 2

Singles — Jessica Lancaster, AR, beat Alyssa Tyson, 6-4, 6-0; Lindsey Tyson, B, beat Carly Morgan, 6-0, 6-0.

Doubles — Taylor Lunka-Tori Kaufman, B, beat Jocelyn Patterson-Jillian Stanphill, 6-2, 6-4; Alex Neiman-Carson Heilborn, AR, beat Jenny Hoefel-Semiran Kaur, 7-6 (19-17), 5-7, 6-2; Natalie Jones-Brenna Bruil, AR, beat Jennifer Tran-Kylie Fisher, 7-5, 6-3.

Coed

Metro League

Bainbridge 10, Ingraham 1

Boys singles — Matt Alderson, B, beat Martin Horst, 6-3, 6-0; Jacob Christensen, B, beat Brandon Wong, 6-0, 6-0; Mark Scott, B, beat Julien Delpena, 6-0, 6-1.

Girls singles — Katie Jameson, B, beat Becca Allison, 6-4, 6-1; Jordan Ferguson, B, beat Adi Peterson, 6-1, 6-1; Sadie Dedon, B, beat Teal Stannard, 7-5, 6-1.

Boys doubles — Jack Pendleton-Cooper Hayes, B, beat Kenny Hua-Andy Tran, 6-3, 6-4; Ryan Bieber-Michael Bock, B, beat Joey Tangency-Andy Tran, 6-3, 6-0.

Girls doubles — Meghan Hill-Margaus Henderson, B, beat Katie Kelly-Amy Truong, 6-0, 6-2; Sally Mohmath-Mei Powell, I, beat Emma Stallworthy-Lia Hardy, 6-3, 7-6.

Mixed doubles — Merce Chamness-Mike Chaffee, B, beat Allison Kojima-Jacob Martin, 6-0, 6-3.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising