Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, October 18, 2012 at 11:44 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep cross-country results

At Lower Woodland Park (3. 14 miles) *Top 8 teams advance to Sea-King meet Team scores (top 8) — Nathan Hale 30 points, Seattle Prep...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Metro League Championship

At Lower Woodland Park (3.14 miles)

*Top 8 teams advance to Sea-King meet

Team scores (top 8) — Nathan Hale 30 points, Seattle Prep 45, Bishop Blanchet 107, Bainbridge 109, Lakeside 136, Ingraham 141, O'dea 168, Chief Sealth 254

Individuals — 1, Joe Hardy, SP, 15:07*; 2, Andrew Foerder, NH, 15:50; 3, Max Leach, NH, 15:54; 4, Keenan Piper, SP, 15:56; 5, Henry Morris, BB, 16:13; 6, Stuart Smith, NH, 16:13; 7, Abebe Ferede, NH, 16:19; 8, Patrick McDermott, Ing, 16:23; 9, Gareth Jones, O, 16:24; 10, Keenan Leary, SP, 16:25.

*course record

KingCo 4A League Championship

At Lincoln Park (3.1 miles)

Team scores — Redmond 84 points, Eastlake 92, Garfield 93, Newport-Bellevue 122, Bothell 137, Skyline 145, Roosevelt 145, Ballard 189, Inglemoor 210, Issaquah 233, Woodinville 241.

Individuals — 1, Jamie Coughlin, Garfield, 15:30; 2, Keegan Symmes, Skyline, 15:32; 3, Cameron Stanish, Garfield, 15:33; 4, Adam Houston, Roosevelt, 15:38; 5, Johnathan Stevens, Redmond, 15:40; 6, Dylan Hayes, Garfield, 15:52; 7, Jordan Oldenburg, Eastlake, 16:00; 8, Michael Mendenhall, Inglemoor, 16:10; 9, Christophe Chamberland, Newport-Bellevue, 16:11; 10, Harry Engel, Redmond, 16:11.

WesCo 3A League Championship

At Cedarcrest GC (3.1 miles)

Team scores — Mountlake Terrace 70, Glacier Peak 74, Oak Harbor 81, Shorewood 85, Stanwood 105, Shorecrest 150, Everett 197, Meadowdale 206, Marysville Getchell 244, Marysville-Pilchuck 278.

Individuals — 1, Carter Osborne, Shorecrest, 16:06; 2, Jack Pearce, Mountlake Terrace, 16:07; 3, John Rodeheffer, Oak Harbor, 16:19; 4, Keagan Smith, Glacier Peak, 16:21; 5, Keenan Stephens, Shorewood, 16:31; 6, Tanner Nieman, Stanwood, 16:33; 7, Dominic Giordano, Meadowdale, 16:35; 8, Omar Abdulla, Shorewood, 16:42; 9, Yohans Tewolde, Mountlake Terrace, 16:46; 10, Clayton Richardson, Oak Harbor, 16:53.

WesCo 4A Conference Championship

At Cedarcrest Golf Course

Team scores — Kamiak 56 points, Jackson 57, Lake Stevens 71, Snohomish 98, Edmonds-Wooday 164, Cascade-Everett 169, Arlington 180, Lynnwood 206, Mount Vernon 216, Monroe 236, Mariner 355.

Individuals — 1, Aaron Roe, Jackson, 15:44; 2, Jadon Olson, Jackson, 15:51; 3, Jack Griffing, Edmonds-Woodway, 15:52; 4, Mason Nicol, Lake Stevens, 16:00; 5, Scott Schmitt, Lake Stevens, 16:03; 6, Alex Mitchell, Mount Vernon, 16:04; 7, Tomislav Smith, Kamiak, 16:08; 8, Ryan Bradford, Kamiak, 16:10; 9, Jerry Behrens, Kamiak, 16:12; 10, Brad Hodkinson, Snohomish, 16:13.

Sea-Tac League Championship

At Earlands Point Park (3.1 miles)

Team scores — Crosspoint Academy 31, Bear Creek 60, Chief Leschi 61, Shorewood Christiam 66, Rainier Christian 126.

Individuals — 1, Quinn Pariseau, Mt. Rainier Lutheran; 2, Russell Melin, Crosspoint Academy, 18:25; 3, Mikal Pattee, Crosspoint Academy, 18:53; 4, Hector Rendon, Chief Leschi, 18:58; 5, Garrett Boyd, Shorewood Christian, 19:03; 6, Steven Henderson, Mt. Rainier Lutheran, 19:17; 7, Seth Huschka, Crosspoint Academy, 19:20; 8, David Broaddus, Bear Creek, 19:35; 9, Joey Hollis, Bear Creek, 19:45; 10, John Reichel, Crosspoint Academy, 19:49.

Sea-Tac League Championship

At Earlands Point Park (3.1 miles)

Team scores — 1, Crosspoint 31; 2. Bear Creek 60; 3. Chief Leschi 61; 4. Shorewood Christian 66; 5. Rainier Christian 126.

Individuals — 1. Quinn Pariseau, Mount Rainier Lutheran, 18:24.

Metro Championship

At Lower Woodland GC (3.14 miles)

*Top 8 Advance to Sea-King districts

Team scores (top 8) — Lakeside 35 points, Bishop Blanchet 50, Holy Names 89, Nathan Hale 108, Seattle Prep 119, Bainbridge 144, Ingraham 198, Chief Sealth 217

Individuals — 1, Andrea Masterson, LS, 18:50; 2, Rebecca Delacruz-Gunderson, LS, 19:11; 3, Moria O'Connor-Lenth, HN, 19:40; 4, Lille Engelbrekt, BB, 19:45; 5, Signe Lindquist, Bain, 19:53; 6, Paloma Farkas, NH, 20:01; 7, Laura Marty, BB, 20:11; 8, Natalie Fox, LS, 20:21; 9, Kenaia Neumann, CS, 20:32; 10, Aimee Olsen, BB, 20:33.

Sea-Tac League Championship

At Earlands Point Park (3.1 miles)

Team scores — Chief Leschi 15.

Individuals — 1, Laurel Aaronson, Northwest Yeshiva, 23:03; 2, Taylor Livermore, Shorewood Christian, 23:36; 3, Bridget Daugherty, Bear Creek, 23:55; 4, Bridget Gibson, Crosspoint Academy, 24:24; 5, Anastasia Klein, Mt. Rainier Lutheran, 25:42; 6, Jamie Shaw, Crosspoint Academy, 25:58; 7, Eve Wilson, Chief Leschi, 26:04; 8, Sarah Zeitler, Tacoma Baptist, 27:03; 9, Danny Marcus, Chief Leschi, 30:02; 10, Katherine Buckley, Bear Creek, 30:25.

Wesco 3A League Championship

At Cedarcrest GC (3.1 miles)

Team scores — Glacier Peak 24, Oak Harbor 79, Stanwood 83, Shorecrest 126, Marysville Getchell 147, Mountlake Terrace 156, Shorewood 185, Meadowdale 203, Everett 219.

Individuals — 1, Amy-Eloise Neale, Glacier Peak, 17:01; 2, Katie Bianchini, Glacier Peak, 17:49; 3, Haley Suarez, Meadowdale, 18:39; 4, Mikayla Ingram, Glacier Peak, 19:04; 5, Gigi Vujovich, Shorecrest, 19:07; 6, Christina Wicker, Oak Harbor, 19:08; 7, Rachael Lefstad, Marysville Getchell, 19:13; 8, Megan Davis, Glacier Peak, 19:24; 9, Samantha Northrop, Glacier Peak, 19:28; 10, Alexandra Lasiblin, Oak Harbor, 19:31.

KingCo 4A League Championship

At Lincoln Park (3.1 miles)

Team scores — Redmond 75 points, Roosevelt 105, Eastlake 133, Issaquah 134, Woodinville 142, Inglemoor 151, Skyline 171, Garfield 186, Bothell 187, Ballard 187, Newport-Bellevue 198.

Individuals — 1, Chandler Olson, Woodinville, 18:03; 2, Kyra Burke, Inglemoor, 18:27; 3, Olivia Mancl, Roosevelt, 18:46; 4, Kelsey Dunn, Redmond, 18:53; 5, Jessica Spray, Newport-Bellevue, 18:54; 6, Natalie Sharp, Garfield, 19:00; 7, Cayla Seligman, Issaquah, 19:08; 8, Lila Rice, Redmond, 19:09; 9, Amber Rose, Inglemoor, 19:09, 10, Hannah Swanson, Roosevelt, 19:11.

WesCo 4A Conference Championship

At Cedarcrest Golf Course

Team scores — Snohomish 40 points, Henry M. Jackson 44, Kamiak 111, Lake Stevens 116, Arlington 119, Edmonds-Wooday 170, Lynnwood 193, Monroe 205, Cascade-Everett 233, Mount Vernon 245..

Individuals — 1, Mikayla Pivec, Lynnwood, 18:48; 2, Jessica Rawlins, Jackson, 19:01; 3, Brooke Kingma, Jackson, 19:07; 4, Kyla Shade, Snohomish, 19:09; 5, Mary Charleson, Jackson, 19:10; 6, Hailey Nyquist, Snohomish, 19:14; 7, Bri Gibson, Snohomish, 19:22; 8, Hannah Berntsen, Snohomish, 19:32; 9, Myesa Fixx, Kamiak, 19:37; 10, Emily Hyland, Jackson, 19:44.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising