Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, November 9, 2012 at 10:56 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Friday's prep swimming results

At King County Aquatic Center, Federal Way 200 medley relay — 1, Skyview (Kristaley Umezawa, Andi Scarcello, Stephanie Munoz, Maria...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

Class 4A state meet

At King County Aquatic Center,

Federal Way

PRELIMINARIES

200 medley relay — 1, Skyview (Kristaley Umezawa, Andi Scarcello, Stephanie Munoz, Maria Volodkevich) 1:50.77; 2, Issauqah (Stacy Maier, Kayla Flaten, Marie-Kellie Langan, Gabrielle Gevers) 1:50.98; 3, Kentlake (Emily Tanasse, Laura Williams, Kyndal Phillips, Danielle Brooks) 1:51.54

200 free — 1, Felicity Cann, Stanwood, 1:50.52; 2, Kayla Roberson, Inglemoor, 1:54.83; 3, Kalena Laurent, Cascade, 1:55.22

200 IM — 1, Lisa Bratton, Richland, 2:06.29; 2, Carolyn McCann, Gig Harbor, 2:07.91; 3, Megan Kawaguchi, Mount Rainier, 2:08.68.

50 free — 1, Lorea Gwo, Newport, 23.64; 2, Elisa Fang, Newport, 23.82; 3, Kenna Ramey, Federal Way, 23.83

Diving — 1, Caitlin Chambers, 227.30; 2, Monica Church, Jefferson, 169.70; 3, Shelby Church, Jefferson, 168.35.

100 fly — 1, Kenna Ramey, Federal Way, 56.54; 2, Kaitlin Taylor, Jackson, 56.70; 3, Lorea Gwo, Newport, 56.94

100 free — 1, Hannah Bruggman, Wenatchee, 52.46; 2, Alana Pries, Emerald Ridge, 52.69; 3, Marley Cross, Garfield, 52.91.

500 free — 1, Felicity Cann, Stanwood, 5:02.76; 2, Nicole Weinman, Richland, 5:12.33; 3, Brianna Lucien, Mariner, 5:13.85

200 free relay — 1, Cascade (Nichole Carlson, Darcie Booth, Danielle Booth, Kalena Laurent) 1:39.51; 2, Wenatchee (Cassandra Peterson, Rachel Wilt, Victoria Peterson, Hannah Bruggman) 1:40.67; 3, Newport (Jenny Huo, Emily Waddell, Maggie Pana, Lorea Gwo) 1:40.91.

100 back — 1, Kaela McKee, Jackson, 56.13; 2, Lisa Bratton, Richland, 56.43; 3, Megan Kawaguchi, Mount Rainier, 56.81.

100 breast — 1, Carolyn McCAnn, Gig Harbor, 1:03.63; 2, Kayla Roberson, Inglemoor, 1:06.33; 3, Sage Speak, Inglemoor, 1:06.96

400 free relay — 1, Newport (Elisa Fang, Maggie Pana, Amelia Liu, Lorea Gwo) 3:37.55; 2, Richland (Vanessa Whattam, Sarah Olsen, Nicole Weinman, Lisa Bratton) 3:39.95; 3, Cascade (Nichole Carlson, Darcie Booth, Danielle Booth, Kalena Laurent) 3:40.23.

Class 3A state meet

At King County Aquatic Center,

Federal Way

PRELIMINARIES

200 medley relay — 1, Bainbridge (Shayla Archer, Ani Duni, Anna Peirano, Sarah Grundman) 1:49.93; 2, Lakeside (Emily Prentice, Helen Teegan, Lindsey Seidner, Hannah Shabb) 1:51.17; 3, Mercer Island (Sabrina Kwan, Leah Fisk, Masami Cookson, Christina Williamson) 1:51.29.

200 free — 1, Monica Bottelberghe, Columbia River, 1:54.52; 2, Alex Seidel, Mercer Island, 1:55.48; 3, Addie Chambers, Lakeside, 1:55.60.

200 IM — 1, Grace Wold, Mercer Island, 2:08.00; 2, Kim Williams, Bellevue, 2:09.39; 3, Danielle Deiparine, Mercer Island, 2:11.09.

50 free — 1, Anna Keane, mead, 23.73; 2, Mackenna Briggs, Liberty, 24.25; 3, Stephanie Tixier.

100 fly — 1, Hannah Taylor, Marysville-Pilchuck, 57.00; 2, Sabrina Kwan, Mercer Island, 57.14; 3, Grace Wold, Mercer Island, 57.57.

100 free — 1, Monica Bottelberghe, Columbia River, 51.01; 2, Anna Keane, Mead, 51.17; 3, Emma Chard, Foss, 52.32.

500 free — 1, Sarah Grundman, Bainbridge, 5:06.65; 2, Addie Chambers, Lakeside, 5:07.09; 3, Kay Sterner, Bainbridge, 5:09.21.

200 free relay — 1, Mercer Island (Alex Seidel, Christina Williamson, Sabrina Kwan, Grace Wold) 1:39.15; 2, Bainbridge (Ani Duni, Amanda Comeau, Shayla Archer, Mikelle Ackerley) 1:41.34; 3, Hanford (Linnea Peacock, Lisa Tixier, Kayla Burnight, Stephanie Tixier) 1:41.64.

100 back — 1, Caitlin Cox, Mercer Island, 58.16; 2, Emily Huffer, Oak Harbor, 58.22; 3, Mackenna Briggs, Liberty, 58.33.

100 breast — 1, Kim Williams, Bellevue, 1:05.32; 2, Emma Chard, Foss, 1:06.48; 3, Helen Teegan, Lakeside, 1:07.56.

400 free relay — 1, Mercer Island (Kristin Hoffman, Alex Seidel, Caitlin Cox, Grace Wold) 3:38.43; 2, Hanford (Mylie Oberg, Lisa Tixier, Linnea Peacock, Stephanie Tixier) 3:40.79; 3, Bainbridge (Mikelle Ackerley, Candice Rosen, Kay Sterner, Sarah Grundman) 3:41.75.

Class 2A state meet

At King County Aquatic Center,

Federal Way

PRELIMINARIES

200 medley relay — 1, Sumner (Alicia Ditty, Ashley Huynh, Madison Munger, Kallan Gustafson) 1:55.60; 2, Port Angeles (Ashlee Reid, Cater Juskevich, Tracie Macias, Audra Perrizo) 1:56.13; 3, Lake Washington (Gabrielle Rector, Jayna VanStone, Jessica McKinney, Clare Kucinski-Murphy) 1:56.26.

200 free — 1, Gwendolyn Roley, Sehome, 2:00.18; 2, Madeline Gillman, Bellingham, 2:01.22; 3, Jayna VanStone, Lake Washington, 2:02.15.

200 IM — 1, Julia Sanders, Hockinson, 2:10.41; 2, Madison Munger, Sumner, 2:11.27; 3, Kelsey Crane, Klahowya, 2:11.52.

50 free — 1, Clare Kucinski-Murphy, Lake Washington, 25.35; 2, Kim Vincent, Steilacoom, 25.42; 3, Jessica McKinney, Lake Washington, 25.72.

Diving — 1, Tori Franzen, Squalicum, 180.65; 2, Shay Sarda, Lake Washington, 142.55; 3, Rachel Howard, Tumwater, 134.60.

100 fly — 1, Julia Sanders, Hockinson, 58.02; 2, Madison Munger, Sumner, 59.48; 3, Lorraine Hack Tumwater, 1:00.09.

100 free — 1, Abby Sullivan, Tumwater, 53.40; 2, Taylor Wilson, Ellensburg, 53.45; 3, Caitlin Quaempts, West Valley, 54.31.

500 free — 1, Kelsey Crane, Klahowya, 5:19.32; 2, Madeline Gillman, Bellingham, 5:24.05; 3, Gabrielle Godlewski, W.F. West, 5:24.16.

200 free relay — 1, Tumwater (Anneke Stoker, Alex Cumings, Lorraine Hack, Abby Sullivan) 1:41.77; 2, Capitol (Jenessa Schulte, Jada Pearson, Jessica Eidenmuller, Hansine Willoughby) 1:43.94; 3, Sumner (Ashley Huynh, Alicia Ditty, Kallan Gustafson, Madison Munger) 1:44.88.

100 back — 1, Abby Sullivan, Tumwater, 59.78; 2, Caitlin Quaempts, West Valley, 1:00.92; 3, Tracie Macias, Port Angeles, 1:01.44.

100 breast — 1, Ashley Huynh, Sumner, 1:08.71; 2, Taylor Wilson, Ellensburg, 1:09.27; 3, Meredith Sawer, Fife, 1:09.34.

400 free relay — Tumner (Anneke Stoker, Alex Cumings, Lorraine Hack, Abby Sullivan) 3:43.91.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising