Skip to main content
Advertising

Originally published Saturday, December 8, 2012 at 8:02 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Wrestling state rankings

State rankings by Washingtonwrestlingreport.com, as of Jan. 22.

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

All-classification boys

106 — 1, Fabian Wickham, Eastmont; 2, Michael Soler, Lake Stevens; 3, Christian Alejandrez, Quincy.

113 — 1, Fred Green, Orting; 2, Victor Almgauer, Granger; 3, Darren Harris, Yelm.

120 — 1, Noah Cuzzetto, Edmonds-Woodway; 2, Adam Burchett, Klahowya; 3, Mattie Iwicki, Eastside Catholic.

126 — 1, Blake Beard, Central Valley; 2, Josh Newberg, Kelso; 3, Mathew Floresca, Shorewood.

132 — 1, Coltan Orrino, Central Valley; 2, Tyler Wicken, Kelso; 3, Cole Harris, Deer Park.

138 — 1, Eric Soler, Lake Stevens; 2, Jessie Lopez, Everett; 3, Terrence McKinney, Shadle Park.

145 — 1, Jake Velarde, North Kitsap; 2, Joe Grable, Deer Park; 3, Ian Steen, Graham-Kapowsin.

152 — 1, Izeec Quintanilla, North Central; 2, Kellen Pelzel, Centralia; 3, Dylan Schmidt, Mount Spokane.

160 — 1, Bobby Reece, Kingston; 2, Tyler McLean, Mead; 3, Brandon Davidson, Bothell.

170 — 1, Chandler Rogers, Mead; 2, Anthony Thomas, Evergreen (Vancouver); 3, Nick Karis, Decatur.

182 — 1, Ryan Christensen, Woodinville; 2, Sean Elledge, Glacier Peak; 3, Sisto Pina, Kamiakin.

195 — 1, Tanner Orndorff, University; 2, Joe Gomez, Graham-Kapowsin; 3, Rowland Gaydosh, Decatur.

220 — 1, Stone Hart, Timberline; 2, Matt Voss, Puyallup; 3, Matt Hopkins, Tahoma.

285 — 1, Brandon Johnson, Lake Stevens; 2, Jaime Miranda, Aberdeen; Monike Failauga, Fife.

Girls

100 — 1, Marizza Birrueta, Grandview; 2, Isabella Silva-Pires, Centralia; 3, Deianeira Caudle, Warden.

106 — 1, Rachel Archer, Toledo/Winlock; 2, Kassi Strano, Battle Ground; 3, Haley Franich, Puyallup.

112 — 1, Arian Carpio, Beamer; 2, Mary Ellen Gutierrez, Mabton; 3, Kayla Gonzales, Sunnyside.

118 — 1, Bianca Arizpe, Federal Way; 2, Hailey Huerta, Centralia; 3, Ivy Rodolf, Kingston.

124 — 1, Tatum Sparks, Othello; 2, Cassidy Meyers, Kentwood; 3, Haven Camden, Washougal.

130 — 1, Erin Locke, Washougal; 2, Miexy Gonzales, Warden; 3, Abby Elizondo, Sunnyside.

137 — 1, Allesha Reyes, Othello; 2, Colleen Reynolds, Kelso; 3, Chloe Gardner, Nooksack Valley.

145 — 1, Vanessa Dixon, Beamer; 2, Kara Alden, Skyline; 3, Bianca Hernandez, Warden.

155 — 1, Desiree Harms, West Valley; 2, Sonya Redbird, Kingston; 3, Ruthie Karlberg, Stanwood.

170 — 1, Kiaya Vanscoyoc, Lakes; 2, Kamree Allen, Mount Vernon; 3, Samantha Mitchell, White River.

190 — 1, Ryan Gibbons, Centralia; 2, Mixtly Simon, Battle Ground; 3, Aysha Schwinden, Mount Baker.

235 — 1, Susie Molioo, Bellingham; 2, Kimiko Misioka, Fife; 3, K.C. Moulden, Enumclaw.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising