Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, December 6, 2012 at 11:17 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday, Dec. 6 boys swimming results

(Team scores not available)200 medley relay — Mount Rainier (Tongue, Williams, Reiff, Smout) 1:49. 84. 200 free — Rancher/Powell...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Kent-Meridian vs. Mount Rainier

(Team scores not available)200 medley relay — Mount Rainier (Tongue, Williams, Reiff, Smout) 1:49.84. 200 free — Rancher/Powell, MR, 2:07.70. 200 IM — Smith, MR, 2:16.99. 50 free — Williams, MR, 22.98. Diving — DeDalto, MR, 145.80. 100 fly — Wammer, MR, 1:02.51. 100 free — Meyers, MR, 50.77. 500 free — Burdine, MR, 5:32.21. 200 free relay — Mount Rainier (Smith, McClean, Meyers, Williams) 1:32.61. 100 back — Wammer, MR, 1:04.32. 100 breast — Shimp, MR, 1:23.13. 400 free relay — Mount Rainier (Meyers, Williams, Reiff, Smith).

Mercer Island 125, Newport 60

200 medley relay — Mercer Island (Andrew Weiss, Andrew Fukuda, Duncan Koontz, Noah Deiparine), 1:41.16. 200 free — Ben Allen, N, 1:48.17. 200 IM — Andrew Pana, N, 2:01.98. 50 free — Weiss, MI, 21.34. Diving — Cody Hall, MI, 206.00. 100 fly — Ian Caldwell, MI, 1:00.31. 100 free — Weiss, MI, 47.52. 500 free — David Conger, MI, 4:59.22. 200 free relay — Mercer Island (Deiparine, Brandt Waesche, Caldwell, Weiss), 1:33.40. 100 back — Tyler Yee, N, 57.05. 100 breast — Deiparine, MI, 1:03.20. 400 free relay — Mercer Island (Waesche, Samuel Peterson, Samuel Chong, Caldwell), 3:32.09.

Issaquah 102, Ballard 71

200 medley relay — Issaquah (Ben Nussbaum, Austin Melody, Gabe Florsheim, Henry Pratt), 1:43.15. 200 free — Nussbaum, I, 1:56.72. 200 IM — Nussbaum, I, 2:07.45. 50 free — Willy Matsuda, I, 23.63. Diving — Evan Arends, B, 148.20. 100 fly — Florsheim, I, 55.10. 100 free — Kyle Garrity, B, 54.28. 500 free — Matsuda, I, 5:19.23. 200 free relay — Issaquah (Matsuda, Jason Klein, Caleb Walin, Florsheim), 1:35.70. 100 back — Timothy Porter, B, 1:12.00. 100 breast — Michael Badiozamani, I, 1:12.29. 400 free relay — Issaquah (Matsuda, Melody, Pratt, Nussbaum), 3:26.64.

Redmond 97, Woodinville 88

200 medley relay — Redmond (Albert Jiang, Eric Klassen, Nicholas Kodati, Michael Pavlov) 1:50.99. 200 free — Xavier Graham, R, 1:54.34. 200 IM — Ryan Harper, R, 2:17.71. 50 free — Max Emerick, W, 0:23.19. Diving — Phillip Klassen, R, 248.40. 100 fly — Nicholas Kodati, R, 0:58.27. 100 free — Michael Pavlov, R, 0:53.32. 500 free — Max Emerick, W, 5:20.94. 200 free relay — Woodinville (Zachary Oropesa, Gunner Burn, Joshua Scheck, Max Emerick) 1:34.64. 100 back — Nicholas Kodati, R, 1:04.46. 100 breast — Xavier Graham, R, 1:05.78. 400 free relay — Woodinville (Joshua Scheck, Zachary Oropesa, Gunner Burn, Max Emerick) 3:35.63.

Eastlake 106, Juanita 79

200 medley relay — Eastlake (Jackson Berman, Kuroshe Mahak, Markus Zimmerman, Chris Koehler) 1:48.73. 200 free — Ryan Caraway, E, 2:08.13. 200 IM — Kuroshe Mahak, E, 2:17.86. 50 free — Jackson Berman, E, 24.50. Diving — Gabe Wattenbarger, E, 130.80. 100 fly — Max Peterson, J, 57.58. 100 free — Markus Zimmerman, E, 53.30. 500 free — Jackson Berman, E, 5:03.14. 200 free relay — Eastlake (Kuroshe Mahak, Josh Wang, Caleb Alleva, Chris Koehler) 1:43.31. 100 back — Kyle Grichel, J, 1:01.69. 100 breast — Kuroshe Mahak, E, 1:06.38. 400 free relay — Eastlake (Markus Zimmerman, Caleb Alleva, Ryan Caraway, Jackson Berman) 3:39.53.

Stanwood 108, Mountlake Terrace 59;

Edmonds-Woodway 103, Stanwood 67

200 medley relay — Edmonds-Woodway (Peter Dootlittle, Alex Nguyenle, Ken Weller, Orion O'Malley) 1:49.50. 200 free — Sam Armentrout, MLT, 2:05.26. 200 IM — Alex Nguyenle, EW, 2:11.60. 50 free — Orion O'Malley, EW, 23.74. 100 fly — Ken Weller, EW, 1:00.61. 100 free — Peter Doolittle, EW, 53.44. 500 free — Wyatt Allemann, MLT, 6:02.16. 200 free relay — Stanwood (Kevin Escobar, Conor Schmidt, Kevin Sandquist, Jacob Land) 1:42.85. 100 back — Peter Doolittle, EW, 1:01.87. 100 breast — Sam Armentrout, MLT, 1:08.84. 400 free relay — Edmonds-Woodway (Kellen Jay, Orion O'Malley, Ken Weller, Peter Doolittle) 3:44.95.

Meadowdale 102, Marysville Getchell 66

200 medley relay — Meadowdale (Flynn, Phipps, Kelly, Olsen) 1:53.92. 200 free — Michael Cozart, MG, 2:14.68. 200 IM — Taylor Dalton, MG, 2:26.77. 50 free — Cole Olsen, M, 25.13. 100 fly — Chris Flynn, M, 58.37. 100 free — Cole Olsen, M, 57.59. 500 free — Kyle Barnett, M, 6:39.63. 200 free relay — Marysville-Getchell (Cozart, Lindgren, Corcoran-Clark, Swan) 1:54.11. 100 back — Nick Bartish, M, 1:29.66. 100 breast — Briesen Williams, MG, 1:29. 400 free relay — Meadowdale (Flynn, Kelly, Olsen, Barnett) 3:50.97.

Shorewood 116, Cascade 54

200 medley relay — Shorewood, 1:49.98. 200 free — Arne Landboe, S, 2:00.33. 200 IM — Andrew Garrison, S, 2:10.94. 50 free — Adam Hill, S, 24.06. 100 fly — AJ Jenkins, C, 53.92. 100 free — Landboe, S, 55.80. 500 free — Tarek Farouk, C, 5:38.29. 200 free relay — Shorewood, 1:33.24. 100 back — Jenkins, C, 57.09. 100 breast — Torrey Morales, S, 1:10.23. 400 free relay — Cascade (Travis Spitzock, Kyle Stober, Farouk, Jenkins), 3:41.75.

Kamiak 126, Oak Harbor 53

200 medley relay — Kamiak (John Stupey, Alonzo Tacuyan, Henry Limm, Shelby Lee) 1:43.12. 200 free — Andrew Lewis, K, 1:56.45. 200 IM — John Stupey, K, 1:58.00. 50 free — Shelby Lee, K, 22.87. Diving — Jared Christner, K, 1:53.35. 100 fly — Henry Limm, K, 55.38. 100 free — John Stupey, K, 49.26. 500 free — Shelby Lee, K, 5:09.61. 200 free relay — Kamiak (John Stupey, Andrew Lewis, Magnus Lagerkrans, Shelby Lee) 1:33.32. 100 back — Henry Limm, K, 1:02.23. 100 breast — Josh Jepsen, OH, 1:02.14. 400 free relay — Kamiak (Takeru Doi, Kristopher Kusuda, Chris Thomsen, Alonzo Tacuyan) 3:54.32.

Shorecrest 119, Snohomish 48;

Shorecrest 108, Glacier Peak 62

200 medley relay — Shorecrest (Zachary Hartje, Trent Jones, Jeremy Creagan, Michael Doquilo) 1:58.43 200 free — Carter Osborne, Sc, 1:51.13. 200 IM — Aaron Zevenbergen, Sc, 2:18.46. 50 free — Russel Groves, Sc, 24.26. Diving — Aaron Moss, Sc, 249.30. 100 fly — Axel Wickstrom, Sc, 1:01.36. 100 free — Carter Osborne, Sc, 49.33. 500 free — Patrick McDowell, GP, 5:41.26. 200 free relay — Shorecrest (Brian Okazaki, Russel Groves, Axel Wickstrom, Carter Osborne) 1:35.79. 100 back — Aaron Zevenbergen, Sc, 1:04.86. 100 breast — Kyle Christenson, GP, 1:05.87. 400 free relay — Shorecrest (Russel Groves, Axel Wickstrom, Ruud Gunnar, Carter Osborne) 3:39.13.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising