Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, December 7, 2012 at 11:00 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Friday's detailed prep swimming results

* State qualifying time 200 medley relay — Skyline (Matt Haynie, Tucker Russell, Ian Camal Sado, Nick D'Alo) 1:52. 78. 200 free & ...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

* State qualifying time

Roosevelt 119, Skyline 66

200 medley relay — Skyline (Matt Haynie, Tucker Russell, Ian Camal Sado, Nick D'Alo) 1:52.78. 200 free — Nathan Ives, R, 1:58.43. 200 IM — Wyatt Sintay, R, 2:03.94*. 50 free — Keith Schendel, R, 24.20. Diving — Max Levy, S, 225.85. 100 fly — Wyatt Sintay, R, 57.49. 100 free — Paul Jett, S, 52.51. 500 free — Wilson Ives, R, 5:42.04. 200 free relay — Roosevelt (Conrad Gordon, Nathan Ives, Keith Schendel, Wyatt Sintay) 1:35.21. 100 back — Aalton Lande, R, 1:02.89. 100 breast — Keith Schendel, R, 1:02.00*. 400 free relay — Roosevelt (Nathan Ives, Aalton Lande, Keith Schendel, Wyatt Sintay) 3:30.95.

Coed

Metro League

GIRLS

Team scores — Holy Names 122, Ingraham 47

200 medley relay — K. Sten, J. Lambright, S. Ameny, K. Ahearn, N, 2:01.63. 200 free — Niamh Martin, N, 2:14.89. 200 IM — Sydney Bishoff, N, 2:22.38. 50 free — Sarah Ameny, N, 26.29. 100 fly — Jazmyn Gonzales, N, 1:08.80. 100 free — Sarah Ameny, N, 57.81. 500 free — Elsa Luthi, N, 5:53.86. 200 free relay — S. Ameny, N. Martin, E. French, K. Ahearn, N, 1:50.92. 100 back — Kaley Sten, N, 1:04.68. 100 breast — Ada Meyer, I, 1:14.92. 400 free relay — S. Bishoff, J. Gonzales, K. Sten, E. Luthi, N, 4:13.57.

BOYS

Team scores — O' Dea 96, Ingraham 73

200 medley relay — S. Nelson, G. Gamroth, G. Neil, D. Jergens, O, 1:46.46. 200 free — Matthew Gates, N, 1:55.93. 200 IM — Grant Gamroth, O, 2:06.80. 50 free — Xander Barbar, I, 23.04. 100 fly — Xander Barbar, I, 55.02. 100 free — Grant Gamroth, O, 52.44. 500 free — Grant Neil, O, 5:01.91. 200 free relay — J. Jones, A. Johnson, T. Will, D. Ramsdall, O, 1:47.78. 100 back — Sam Nelson, O, 1:01.60. 100 breast — Grant Neil, O, 1:13.04. 400 free relay — G. Gamroth, S. Nelson, D. Jergens, G. Neil, O, 3:34.49.

Seattle Prep 272, Chief Sealth 55

GIRLS

Team scores — Seattle Prep 135, Chief Sealth 28

200 medley relay — Seattle Prep (Chelsea Villanueva, Elizabeth Buhler, Anna Fotheringham, Ellie Giesa) 2:08.81. 200 free — Bridget Keaton, Seattle Prep, 2:18.03. 200 IM — Ellie Giesa, Seattle Prep, 2:37.11. 50 free — Kylie Arrowsmith, Seattle Prep, 27.71. 100 fly — Bridget Keaton, Seattle Prep, 1:14.27. 100 free — Kyle Arrowsmith, Seattle Prep, 1:01.81. 500 free — Sophia James, Seattle Prep, 6:18.30.200 free relay — Seattle Prep (Ellie Giesa, Kylie Arrowsmith, Bridget Keaton, Elizabeth James) 1:56.82. 100 back — Chelsea Villanueva, Seattle Prep, 1:09.03. 100 breast — Chelsea Villanueva, Seattle Prep, 1:19.73. 400 free relay — Seattle Prep (Bridget Keaton, Kylie Arrowsmith, Elizabeth James, Anna Fotheringham) 4:16.90.

BOYS

Team scores — Seattle Prep 137, Chief Sealth 27

200 medley relay — Seattle Prep (Hunter Wilson, Sam Meyer, Michael Goodwin, Cory LeeWays) 1:48.44. 200 free — Nate Miller, Seattle Prep, 1:59.21. 200 IM — Wilson Hunter, Seattle Prep, 2:11.20. 50 free — Cory LeeWays, Seattle Prep, 24.92. 100 fly — Nate Miller, Seattle Prep, 1:01.41. 100 free — Michael Goodwin, Seattle Prep, 51.21. 500 free — Cory LeeWays, Seattle Prep, 5:52..200 free relay — Seattle Prep (Sam Meyer, Nate Miller, Patrick Tjandra, Cory LeeWays) 1:42.32. 100 back — Hunter Wilson, Seattle Prep, 57.71. 100 breast — Michael Goodwin, Seattle Prep, 1:06.80. 400 free relay — Seattle Prep (Hunter Wilson, Patrick Tjandra, Nate Miller, Michael Goodwin) 3:41.96.

Nathan Hale 191, Eastside Catholic 115

GIRLS

Team scores — Nathan Hale 120, Eastside Catholic 33

200 medley relay — Nathan Hale (Megan Stine, Rita Thorsen, Alexa Landis, Adelyn Westerholm) 2:20.40. 200 free — Grace McCollough, NH, 2:17.27. 200 IM — Hanna Schwinn, EC, 2:30.32. 50 free — Megan Stine, NH, 27.38. 100 fly — Grace McCollough, NH, 1:09.43. 100 free — Mie Vance, NH, 1:07.96. 500 free — Hanna Schwinn, EC, 5:41.41. 200 free relay — Nathan Hale (Jamie Johnson, Sara Albertson, Rita Thorsen, Mirei Yasuda0 2:03.67. 100 back — Elizabeth Chubb, NH, 1:18.33. 100 breast — Meredith Carlson, NH, 1:38.66. 400 free relay — Nathan Hale (Tawny Joy Tyau, Grace McCollough, Mirei Yasuda, Jamie Johnson) 4:22.21.

BOYS

Team scores — Eastside Catholic 82, Nathan Hale 71

200 medley relay — Eastside Catholic (Connor Schwinn, Brennan Ober, Elliot Schwinn, Griffin Crow) 2:01.02 . 200 free — Toby Plaskon, EC, 2:05.83. 200 IM — Connor Schwinn, EC, 2:20.11. 50 free — Griffin Crow, EC, 25.64. 100 fly — Elliot Schwinn, EC, 1:00.76. 100 free — Jake McCollough, NH, 53.02. 500 free — Elliot Schwinn, EC, 5:09.26. 200 free relay — Nathan Hale (Errick Ramirez, Joe Singer, Nathan Lowe, Bryce Johnson) 1:45.85. 100 back — Jake McCollough, NH, 1:01.01. 100 breast — Tay Holliday, EC, 1:08.11. 400 free relay — Eastside Catholic (Elliot Schwinn, Tay Holiday, Connor Schwinn, Griffin Crow) 3:57.66.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising