Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, December 13, 2012 at 11:27 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's prep swimming results

Thursday's swimming results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Eastlake 105, Lake Washington 81;

Eastlake 134, Bothell 45

200 medley relay — Eastlake (Kuoshe Mahak, Caleb Alleva, Markus Zimmerman, Chris Koehler) 1:50.27. 200 free — Caleb Alleva, E, 2:06.00. 200 IM — Andrew Oh, B, 2:17.38. 50 free — Kuroshe Mahak, E, 22.50*. Diving — Gabe Wattenbarger, E, 139.55. 100 fly — Ryan Caraway, E, 1:01.73. 100 free — Markus Zimmerman, E, 53.07. 500 free — Ryder Roedel, E, 6:129.19. 200 free relay — Eastlake (Markus Zimmerman, Ryan Caraway, Caleb Alleva, Chris Koehler) 1:40.03. 100 back — Kuroshe Mahak, E, 57.66. 100 breast — Caleb Alleva, E, 1:06.43. 400 free relay — Eastlake (Kuroshe Mahak, Ryan Caraway, Chris Koehler, Markus Zimmerman) 3:40.92.

Mount Rainier 123, Kentwood 62

200 medley relay — Mount Rainier, 1:46.61. 200 free — J. Burdine, MR, 1:58.25. 200 IM — L. Stoick, KW, 2:14.07. 50 free — K. Molloy, KW, 25.79. Diving — A. Gefgorvich, MR, 218.65. 100 fly — G. Meyers, MR, 56.38. 100 free — C. Smith, MR, 51.34. 500 free — G. Meyers, MR, 5:13.16. 200 free relay — Mount Rainier, 1:38.18. 100 back — C. Smith, MR, 1:00.72. 100 breast — E. Quintos, KW, 1:10.84. 400 free relay — Mount Rainier, 3:25.15.

Mariner 128, Mountlake Terrace 52

Edmonds-Woodway 93, Mariner 87

200 medley relay — Edmonds-Woodway (P. Doolittle, K. Weller, A. Nguyenle, O'Malley) 1:51. 200 free — Ma, 2:07.96. 200 IM — A. Nguyenle, EW, 2:12.55. 50 free — O. O'Malley, EW, 23.10. Diving — D. Collier, Ma, 163.90. 100 fly — K. Weller, EW, 1:00.36. 100 free — O. O'Malley, EW, 52.56. 500 free — P. Doolittle, EW, 5:23.24. 200 free relay — Mariner (Stankovic, Pintus, Gatala, Spath) 1:42.17. 100 back — Anderson, Ma, 1:10.0. 100 breast — A. Nguyenle, EW, 1:05.27. 400 free relay — Edmonds-Woodway (O. O'Malley, K. Wellar, P. Doolittle, A. Nguyenle) 3:36.61.

Lake Stevens 120, Stanwood 60

200 medley relay — Lake Stevens (Chase Reid, William Summers, Grant Reimers, AJ Carr) 1:49.83. 200 free — Kevin Escobar, S, 2:07.83. 200 IM — Grant Reimers, LS, 2:19.15. 50 free — Tanner DesJardins, S, 25.11. Diving — Chase Reid, LS, 230.30. 100 fly — Jacob Land, S, 59.40. 100 free — Tanner DesJardins, S, 54.12. 500 free — Chris Petershagen, LS, 5:41.37. 200 free relay — Lake Stevens (AJ Carr, Seth Parker, Chase Reid, Jacob Baughman) 1:40.01. 100 back — Chase Reid, LS, 1:03.07. 100 breast — Grant Reimers, LS, 1:06.11. 400 free relay — Lake Stevens (Seth Parker, Jacob Baughman, Nathaniel Goldor, Grant Reimers) 3:51.45.

Marysville-Pilchuck 95, Cascade 91

200 medley relay — Cascade (K. Stober, C. Kapetanov, A. Jenkins, T. Farouk) 1:54.60. 200 free — AJ Jenkins, C, 1:49.91. 200 IM — Tarek Farouk, C, 2:18.73. 50 free — Travis Spitzock, C, 24.49. Diving — Taner Husby, M-P, 169.23. 100 fly — AJ Jenkins, C, 53.43. 100 free — Jacob Blomberg, M-P, 55.06. 500 free — Kyle Stober, C, 5:32.97. 200 free relay — Marysville-Pilchuck (Pusateri, Roberts, R. Carr, Blomberg) 1:45.52. 100 back — Colin Willis, MP, 56.57. 100 breast — Jonathan Pusateri, MP, 1:12.34. 400 free relay — Cascade (A Jenkins, K. Stober, T. Spitzock, T. Farouk) 3:41.72.

Redmond 98, Juanita 88

200 medley relay — Redmond, 1:50.92. 200 free — Nicholas Kodati, R, 2:06.57. 200 IM — Harrison McGovern, J, 2:23.82. 50 free — Mark Stevens, 24.43. Diving — Eric Klassen, R, 221.75. 100 fly — Max Peterson, J, 57.42. 100 free — Kodati, R, 54.48. 500 free — Xavier Graham, 5:15.75. 200 free relay — Juanita, 1:37.85. 100 back — Albert Jiang, R, 1:01.93. 100 breast — Mark Stevens, J, 1:10.40. 400 free relay — Redmond, 3:39.57.

Woodinville 112, Sammamish 66

200 medley relay — Woodinville, 1:54.44. 200 free — Eric Mitchell, W, 2:16.65. 200 IM — Spencer Hirata, W, 2:18.71. 50 free — Joshua Scheck, W, 23.36. Diving — Sasha Krumm, W, 160.15. 100 fly — Conrad Karwal, S, 1:03.11. 100 free — Scheck, W, 50.45. 500 free — Phillip Dougherty, W, 5:49.21. 200 free relay — Woodinville, 1:39.56. 100 back — Karwal, S, 1:06.36. 100 breast — Zachary Oropesa, W, 1:07.68. 400 free relay — Sammamish, 3:46.10.

Curtis 120, Rogers 66

200 medley relay — Curtis (B. Woodbury, J. Mukai, R. Hess, E. Na) 1:42.96. 200 free — C. Barrett, R, 1:20.24. 200 IM — T. Friedman, C, 2:12.30. 50 free — E. Na, C, 23.15. Diving — Z. Hobbs, C, 144.15. 100 fly — B. Woodbury, C, 52.56. 100 free — M. Crossen, R, 52.08. 500 free — C. Arrington, C, 5:34.68. 200 free relay — Curtis (B. Woodbury, R. Hess, Y. Kim, E. Na) 1:32.85. 100 back — C. Collins, R, 1:02.20. 100 breast — B. Woodbury, 1:01.66. 400 free relay — Rogers (M. Crossen, N. Manes, A. Natsiopoulos, C. Barrett) 3:39.04.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising