Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, December 21, 2012 at 11:32 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Friday's detailed prep swimming results

Friday's swimming results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Lakeside 110, Bainbridge 60

200 medley relay — Lakeside (Thomas Hutchinson, Michael Shum, Kyle Curtis, Justin Xu) 1:43.69. 200 free — Henry Stolz, L, 1:49.44. 200 IM — Abrahm DeVine, L, 1:58.92. 50 free — Kevin Yalung, B, 23.21. 100 fly — Henry Stolz, L, 55.26. 100 free — Michael Shum, L, 49.98. 500 free — Abrahm DeVine, L, 4:49.49. 200 free relay — Lakeside (Michael Shum, Kyle Curtis, Carter Jacobsen, Henry Stolz) 1:33.25. 100 back — Thomas Hutchinson, L, 55.96. 100 breast — Spencer Alpaugh, B, 1:06.24. 400 free relay — Lakeside (Abrahm DeVine, Thomas Hutchinson, Carter Jacobsen, Henry Stolz) 3:27.86.

Coed

* State qualifying mark

Seattle Prep 188, Nathan Hale 152

GIRLS

Team scores — Nathan Hale 93, Seattle Prep 77

200 medley relay — Nathan Hale (Megan Stine, Coreen Yuen, MireiYasuda, Jamie Johnson) 2:04.56. 200 free — Grace McCollough, NH, 2:14.67. 200 IM — Jamie Johnson, NH, 2:35.57. 50 free — Megan Stine, NH, 27.34. 100 fly — Grace McCollough, NH, 1:08.60. 100 free — Jamie Johnson, NH, 1:01.57. 500 free — Bridget Keaton, SP, 6:16.54. 200 free relay — Nathan Hale (Jamie Johnson, Grace McCollough, Tawny Joy Tyau, Coreen Yuen) 1:54.37. 100 back — Mirei Yasuda, NH, 1:10.45. 100 breast — Coreen Yuen, NH, 1:18.25. 400 free relay — Nathan Hale (Megan Stine, Tawny Joy Tyau, Grace McCollough, Mirei Yasuda) 4:19.01.

BOYS

Team scores — Seattle Prep 111, Nathan Hale 59200 medley relay — Seattle Prep (Nate Miller, Hunter Wilson, Michael Goodwin, Cory LeeWays) 1:47.37. 200 free — Sam Meyer, SP, 1:59.89. 200 IM — Jake McCollough, NH, 2:07.09. 50 free — Sebastian Edwards-Fukei, NH, 23.33. 100 fly — Hunter Wilson, SP, 1:00.89. 100 free — Sebastian Edwards-Fukei, NH, 51.69. 500 free — Jake McCollough, NH, 5:01.21. 200 free relay — Seattle Prep (Sam Meyer, Nate Miller, Patrick Tjandra, Cory LeeWays) 1:38.57. 100 back — Patrick Tjandra, SP, 1:01.98. 100 breast — Sam Meyer, SP, 1:12.31. 400 free relay — Seattle Prep (Hunter Wilson, Patrick Tjandra, Sam Meyer, Michael Goodwin) 3:40.86.

O'Dea/Holy Names 179, Bishop Blanchet 158

GIRLS

Team scores — Blanchet 84, Holy Names 83

200 medley relay — Holy Names (Jazmyn Gonzales, Julia Lambright, Sarah Ameny, Josie Wilson) 2:03.51. 200 free — Katey Murphy, BB, 1:18.19. 200 IM — Sami Robbins, BB, 2:27.53. 50 free — Sarah Ameny, HN, 26.51. 100 fly — Sami Robbins, HN, 1:06.53. 100 free — Sarah Ameny, HN, 57.42. 500 free — Katey Murphy, BB, 6:07.03.200 free relay — Holy Names (Ameny, Martin, Robbins, Wilson) 1:51.86. 100 back — Madison Caley, BB, 1:08.50. 100 breast — Julia Lambright, HN, 1:21.33. 400 free relay — Blanchet (Truly Dorland, Madison Caley, Katey Murphy, Nicole Sievers) 4:09.97.

BOYS

Team scores — O'Dea 96, Blanchet 74

200 medley relay — O'Dea (Sam Nelson, David Lloyd, Jeff Jones, Grant Neil) 1:47.24. 200 free — Grant Gamroth, O, 1:51.78. 200 IM — John McDonagh, BB, 2:15.80. 50 free — Michael Manca, BB, 23.73. 100 fly — Grant Neil, O, 54.05*. 100 free — Grant Gamroth, O, 51.59. 500 free — Grant Neil, O, 5:18.17.200 free relay — O'Dea (Bryce Mooney, David Lloyd, Dylan Jergens, Grant Gamroth) 1:37.94. 100 back — Sam Nelson, O, 1:01.42. 100 breast — John McDonagh, BB, 1:06.61. 400 free relay — O'Dea (Neil, Jergens, Nelson, Gamroth) 3:31.15.

Chief Sealth 180, Eastside Catholic 73

GIRLS

Team scores — Chief Sealth 97, Eastside Catholic 15200 medley relay — Chief Sealth (Ameena Bouzertoune, Kelsey Lawson, Kelsey Hastings, Jennifer Faulkner), 2:20.52. 200 free — Melissa Soria, CS, 2:33.15. 200 IM — Hastings, CS, 2:33.15. 50 free — Jenee Boyd, CS, 31.10. 100 fly — Hastings, CS, 1:06.83. 100 free — Elliot Nichols, CS, 1:12.29. 500 free — Bouzertoune, CS, 6:31.97. 200 free relay — Chief Sealth (Samantha Foy, Boyd, Ainsley Montemayor, Brianna Philiip), 2:22.84. 100 back — Faulkner, CS, 1:14.65. 100 breast — Bouzertoune, CS, 1:26.04. 400 free relay — Chief Sealth (Bouzertoune, Hastings, Faulkner, Soria), 4:19.46.

BOYS

Team scores — Chief Sealth 83, Eastside Catholic 58200 medley relay — Chief Sealth (Martin Tran, John Woefel, Elliot Nichols, Michael Stewart), 2:10.04. 200 free — Woeful, CS, 2:19.79. 200 IM — Stewart, CS, 1:11.17. 50 free — Tay Holliday, EC, 25.66. 100 fly — Stewart, CS, 1:03.06. 100 free — Toby Plaskon, EC, 57.74. 500 free — Holliday, EC, 5:42.42. 200 free relay — Eastside Catholic (Plaskon, Griffin Crow, Brennan Ober, Holliday)., 1:51.21. 100 back — Tran, CS, 1:19.28. 100 breast — Woeful, CS, 1:21.61. 400 free relay — Chief Sealth (Nichols, Stewart, Tran, Woeful), 4:19.46.

Ingraham 207, Cleveland 111

GIRLS

Team scores — Ingraham 98, Cleveland 58

200 medley relay — Ingraham (S. Bruchal, A. Meyer, J. Beers, E. Williams) 2:07.13. 200 free — Hanna Rossen, C, 2:21.49. 200 IM — Alex Le, C, 2:39.34. 50 free — Kennady Brantley, I, 30.87. 100 fly — Jamie Beers, I, 1:09.36. 100 free — Hanna Rossen, C, 1:04.48. 500 free — Maddie Hubbard, I, 6:50.48. 200 free relay — Cleveland (K. Bui, A. Escobar, A. Le, H. Rossen) 2:08.74. 100 back — Alex Le, C, 1:13.10. 100 breast — Ada Meyer, I, 1:17.34. 400 free relay — Ingraham (M. Hubbard, E. Imel, K. Brantley, E. Munson) 5:13.71.

BOYS

Team scores — Ingraham 109, Cleveland 53

200 medley relay — Cleveland (C. Rossen, Z. Tong, M. Henry, R. Murakami) 1:59.45. 200 free — Xander Barber, I, 1:49.65. 200 IM — Anders Olson, I, 2:18.27. 50 free — Ryk Murakami, C, 24.97. 100 fly — Xander Barber, I, 55.56. 100 free — Landon Ton, I, 51.05. 500 free — Matthew Gates, I, 5:04.19. 200 free relay — Ingraham (J. Tittle, R. Smith, D. Petersen, M. Gates) 1:46.13. 100 back — Landon Ton, I, 57.18. 100 breast — Gabriel Munson, I, 1:10.75. 400 free relay — Cleveland (H. Mach, C. Rossen, Z. Tong, R. Murakami) 3:58.54.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising