Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, January 11, 2013 at 11:35 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Friday's detailed prep swimming results

Friday's high school swimming results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

* State qualifying mark

Newport 111, Roosevelt 75

200 medley relay — Newport (Will Ditting, George Done, Aaron Elhajj, Ben Allen) 1:47.65. 200 free — Ben Allen, N, 1:50.89. 200 IM — Andrew Pana, N, 2:03.93*. 50 free — Wyatt Sintay, R, 23.37. Diving — Oey Chang, N, 152.10. 100 fly — Wyatt Sintay, R, 56.45. 100 free — Aaron Elhajj, N, 51.84. 500 free — Ben Allen, N, 4:59.95*. 200 free relay — Roosevelt (Eli D'Albora, Nathan Ives, Keith Schendel, Wyatt Sintay) 1:35.42. 100 back — Will Ditting, N, 1:00.18. 100 breast — Keith Schendel, R, 1:03.51. 400 free relay — Newport (Andrew Pana, Will Ditting, Aaron Elhajj, Ben Allen) 3:31.10.

Bainbridge 101, O'Dea 84

200 medley relay — B (Logan McDaniel, CJ Waite, Spencer Alpaugh, Kevin Yalung), 1:46.56. 200 free — Grant Gamroth, O, 1:50.59. 200 IM — Marcus Tonsmann, B, 2:10.91. 50 free — Grant Neil, O, 22.55. Diving — Zac Skeltis, O, 162.35. 100 fly — Grant Neil, O, 53.51. 100 free — Sam Nelson, O, 52.58. 500 free — Spencer Alpaugh, B, 5:00.74. 200 free relay — O (Grant Neil, Sam Nelson, Grant Gamroth, Dylan Jergens), 1:34.21. 100 back — Sam Nelson, O, 1:01.73. 100 breast — Keenan Grant, B, 1:08.25. 400 free relay — B (Adam Comeau, Sam Alpaugh, Andrew Callahan, Marcus Tonsmann), 3:28.94.

Coed

Ingraham 144, Nathan Hale 127, Franklin 68

GIRLS

Team scores — Nathan Hale 86, Ingraham 54, Franklin 29

200 medley relay — Nathan Hale (Emily Lin, Coreen Yuen, Mirei Yasuda, Jamie Johnson) 2:03.94. 200 free — Grace McCollough, N, 2:13.68. 200 IM — Emily Lin, N, 2:21.52. 50 free — Coreen Yuen, N, 27.93. 100 fly — Grace McCollough, N, 1:08.37. 100 free — Jamie Johnson, N, 1:01.99. 500 free — Rose Morgan, F, 6:09.46. 200 free relay — Nathan Hale (Coreen Yuen, Grace McCollough, Mirei Yasuda, Jamie Johnson) 1:53.51. 100 back — Emily Lin, N, 1:04.47. 100 breast — Ada Meyer, I, 1:15.87. 400 free relay — Nathan Hale (Mirei Yasuda, Grace McCollough, Megan Stine, Emily Lin) 4:10.87.

BOYS

Team scores — Ingraham 90, Nathan Hale 41, Franklin 39

200 medley relay — Franklin (Joe Gabat, Andrew Drape, Dean Nguyen, Jordan Tu) 1:56.51. 200 free — Matthew Gates, I, 1:55.30. 200 IM — Jake McCollough, N, 2:04.76. 50 free — Anders Olson, I, 23.27. 100 fly — Dean Nguyen, F, 55.57. 100 free — Anders Olson, I, 53.54. 500 free — Xander Barber, I, 4:54.63. 200 free relay — Ingraham (Anders Olson, Joseph Bui, Landon Ton, Xander Barber) 1:35.06. 100 back — Landon Ton, I, 59.14. 100 breast — Dean Nguyen, F, 1:01.64. 400 free relay — Ingraham (Anders Olson, Joseph Bui, Landon Ton, Xander Barber) 3:27.95.

Cleveland 683, West Seattle 390

Chief Sealth 767, West Seattle 386

Chief Sealth 730, Cleveland 665

GIRLS

Team scores — Cleveland 333, West Seattle 180; Chief Sealth 372, West Seattle 174; Chief Sealth 353, Cleveland 321.

200 medley relay — Cleveland (Alex Le, Hanna Rossen, Katie Bui, Athena Tong) 2:12.54. 200 free — Jennifer Faulkner, CS, 2:26.62. 200 IM — Alex Le, Cl, 2:36.81. 50 free — Hanna Rossen, Cl, 26.38. 100 fly — Kelsey Hastings, CS, 1:06.52. 100 free — Hanna Rossen, CS, 1:02.46. 500 free — Ameena Bouzertoune, CS, 6:23.49. 200 free relay — Cleveland (Katie Bui, Alex Le, Isabella Abad, Hanna Rossen) 1:59.62. 100 back — Gabby Carufel, W, 1:06.56. 100 breast — Katie Bui, C, 1:18.58. 400 free relay — Chief Sealth (Ameena Bouzertoune, Kelsey Hastings, Jennifer Faulker, Mellissa Soria) 4:25.29.

BOYS

Team scores — Cleveland 350, West Seattle 180; Chief Sealth 395, West Seattle 212; Chief Sealth 377, Cleveland 344.

200 medley relay — Cleveland (Carsten Rossen, Zach Tong, Henry Mach, Ryk Murakami) 1:57.40. 200 free — Michael Stewart, CS, 1:55.46. 200 IM — Henry Mach, Cl, 2:26.81. 50 free — Ryk Murakami, Cl, 24.90. 100 fly — Andrew Khim, W, 1:01.28. 100 free — Michael Stewart, CS, 52.12. 500 free — Andrew Khim, W, 5:50.23. 200 free relay — Cleveland (Henry Mach, Zach Tong, Leonard Tran, Ryk Murakami) 1:51.33. 100 back — Luke Asatiani, W, 1:09.65. 100 breast — Zach Tong, Cl, 1:15.48. 400 free relay — Chief Sealth (Elliot Nichols, Michael Stewart, Martin Tran, John Woefel) 4:07.65.

Seattle Prep 172, Bishop Blanchet 168

GIRLS

Team scores — Bishop Blanchet 87, Seattle Prep 83

200 medley relay — B (Madison Caley, Ali Rushevics, Truly Dorland, Sandy Dasalla), 2:04.28. 200 free — Nicole Sievers, B, 2:16.49. 200 IM — Truly Dorland, B, 2:25.28. 50 free — Kylie Arrowsmith, S, 27.74. 100 fly — Elizabeth Buhler, S, 1:10.69. 100 free — Truly Dorland, B, 1:01.00. 500 free — Katey Murphy, B, 6:04.05. 200 free relay — S (Kylie Arrowsmith, Bridget Keaton, Emma Kelly, Ellie Giesa), 1:53.26. 100 back — Chelsea Villanueva, S, 1:08.35. 100 breast — Ali Rushevics, B, 1:19.41. 400 free relay — B (Truly Dorland, Madison Caley, Katey Murphy, Nicole Sievers), 4:13.90.

BOYS

Team scores — Seattle Prep 89, Bishop Blanchet 81

200 medley relay — S (Patrick Tjandra, Michael Goodwin, Nate Miller, Cory LeeWays), 1:48.54. 200 free — Nate Miller, S, 1:58.58. 200 IM — Patrick Tjandra, S, 2:10.72. 50 free — Michael Goodwin, S, 22.19. 100 fly — Andres Alvarez, B, 59.59. 100 free — Michael Manca, B, 52.40. 500 free — Nolan Manning, S, 5:40.38. 200 free relay — S (Cory LeeWays, Nate Miller, Patrick Tjandra, Michael Goodwin), 1:35.68. 100 back — Patrick Tjandra, S, 1:01.77. 100 breast — John McDonagh, B, 1:05.60. 400 free relay — B (Michael Manca, Andres Alvarez, Chris Ilenstine, John McDonagh), 3:43.89.

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising