Skip to main content
Advertising

Originally published Wednesday, January 30, 2013 at 7:25 PM

  • Share:
             
  • Comments (3)
  • Print

Associated Press boys basketball rankings

Voting by sports writers, with won-loss records through Jan. 26 and total points (first-place votes in parentheses).

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
Ratings, ratiings,,,G-Prep knocked off again in Spokane last night. MORE
Well, as of Saturday night, West Valley-Yakima has two losses...Ephrata 68, West Valley 61 MORE
not sure where you are getting your information, but WV Yakima only has one loss (2 OT... MORE

advertising

Class 4A

W-L Pts

1. Garfield (Seattle) (5) 18-1 84
2. Bothell (4) 18-2 78
3. Jackson (Mill Creek) 19-0 72
4. Central Valley (Spokane) 16-1 63
5. Curtis (University Place) 18-2 62
6. Federal Way 16-3 43
7. Richland 16-4 28
8. Gonzaga Prep (Spokane) 14-3 24
9. Union (Vancouver) 14-5 17
10. Eastmont (East Wenatchee) 15-2 9
Others receiving votes — Arlington 4, Beamer 4, Newport (Bellevue) 4, Tahoma 3.

Class 3A

1. Rainier Beach (Seattle) (6) 16-3 87
2. Lincoln (Tacoma) (3) 14-2 74
3. Mercer Island 17-2 59
4. (tie) Foss (Tacoma) 14-3 53
(tie) Kamiakin (Kennewick) 17-3 53
6. Seattle Prep 15-4 50
7. Lakeside (Seattle) 16-3 38
8. Mountlake Terrace 17-2 31
9. Franklin (Seattle) 14-5 26
10. Glacier Peak (Snohomish) 16-3 18
Others receiving votes — University 2, Shorewood 2, Stanwood 1, Columbia River 1.

Class 2A

1. Lynden (7) 17-1 97
2. Renton (3) 18-0 93
3. Pullman 19-1 78
4. Clover Park (Lakewood) 13-6 56
5. West Valley (Yakima) 15-3 54
6. White River (Buckley) 16-3 38
7. Mark Morris (Longview) 14-5 37
8. Anacortes 14-4 23
9. Sequim 14-3 20
10. Ellensburg 12-4 15
Others receiving votes — Wapato 14, Olympic 7, River Ridge 5, W.F. West 5, West Valley (Spokane) 5, Washougal 2, Burlington-Edison 1.

Class 1A

1. Zillah (4) 17-1 84
2. Seattle Academy (4) 17-0 83
3. Lynden Christian (1) 15-4 67
4. Toledo 18-1 59
5. Cedar Park Christian (Bothell) 16-1 54
6. Okanogan 18-1 42
7. Kalama 16-3 39
8. Chewelah (Jenkins) 14-2 25
9. Chelan 15-3 14
10. University Prep (Seattle) 14-4 13
Others receiving votes — Tenino 8, King's 4, Cashmere 3.

Class 2B

1. St. George's (Spokane) (5) 19-1 59
2. Morton-White Pass (1) 17-1 55
3. LaConner 18-2 33
4. Lind-Ritzville/Sprague 15-5 32
5. Raymond 16-4 28
6. (tie) Willapa Valley (Menlo) 15-5 27
(tie) Colfax 15-5 27
8. Onalaska 15-3 26
9. Northwest Christian (Colbert) 13-7 19
10. Riverside Christian (Yakima) 12-3 11
Others receiving votes — Walla Walla Valley Academy 5, Wahkiakum 4, Adna 3, Bear Creek 1.

Class 1B

1. Cusick (3) 18-2 47
2. Neah Bay (1) 12-1 43
3. Sunnyside Christian 16-2 42
4. Garfield-Palouse (1) 15-3 38
5. (tie) Lummi 12-2 6
(tie) Christian Faith (Federal Way) 15-2 6
(tie) Wellpinit 15-5 6
(tie) Lacrosse-Washtucna 16-4 6
(tie) Cedar Park Christian (MLT) 12-2 6

News where, when and how you want it

Email Icon

Relive the magic

Relive the magic

Shop for unique souvenirs highlighting great sports moments in Seattle history.

Advertising

Advertising

NDN Video

Advertising