Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, September 13, 2013 at 6:29 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday’s prep tennis results

Tennis results for Wednesday, Sept. 11

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Woodinville 4, Issaquah 3

Singles—Luke McCarthy, W, beat Andrew Kan, 6-4, 7-5; Sam Reardon, I, beat Max Wing, 6-2, 4-6, 6-3; Cyrus Chang, I, beat Nole Powell, 6-2, 7-6 (4); Felix Xue, I, beat Alex Gerard, 6-1, 6-2.

Doubles—Byron Murray-Max Cherrier, W, beat Gabe Reardon-Henry Jiang, 6-3, 6-4; Ethan Tsai-Ryan McCurry, W, beat Ethan Wisdom-Patrick Russell, 4-6, 7-6 (5), 6-1; Danny Scheid=Jeremiah Michel, W, beat Ethan Chau Edward Park, 6-2, 6-0.

Garfield 6, Redmond 1

Singles—Adam Gouo, R, beat Marco Bornstein, G, 6-3, 6-3; Oscar Burney, G, beat Kevin Wong, R, 6-1, 6-0; Arron Schechter, G, beat Soham Dharap, R, 6-0, 6-0; Jared Storz, G, beat Aaron Ong, R, 6-0, 6-1.

Doubles—Patrick Mogan-Corey Lock, G, beat Gabriel Crook-Adarsh Karnati, R, 6-0, 6-4; Adam Ellner-Whit Seavrens, G, beat Andrew Li-Nikolay Bykov, R, 6-4, 5-7, 14-12; Quinn Buchwald-Michael Greenstein, G, beat Vaai Kim-Oliver Ruo, R, 7-5, 6-2.

Roosevelt 5, Bothell 2

Singles—Daniel Fredrickson, B, beat Jack Kussick, R, 6-1, 7-5; Cole Jones, B, beat Nick Matz, R, 6-0, 6-0; Erik Dahl, R, beat Jakub Warner, B, 7-5, 6-3; Blair Bejan, R, beat Jacob Yu, B, 6-4, 6-1.

Doubles—Blake Hudacek-Johnny Foster, R, beat Andrew Roetcissnder-Conner Newton, B, 7-6, 6-4; Cole Smith-Tyler Chinn, R, beat Dawnson Michael-David Bellini, B, 6-4, 3-6, 6-1; Peter Hou-Will Hutchinson, R, beat Matthew Pittsford-Jehramy Bindon, B, 6-4, 6-4.

Meadowdale 6, Edmonds-Woodway 1

Singles—Nick Ekern, MD, beat Max Teer, EW, 6-1, 6-1; Bret Matysik, MD, beat Brandon Chen, EW, 6-3, 6-1; Grayson Turly, EW, beat Grayson Cox, MD, 6-2, 6-1; Justin Ridley, MD, beat Bryan Song, EW, 6-2, 7-5.

Doubles—Mark Steinke-Quint Turner, MD, beat Chase Holmes-Rile O’Brien, EW, 6-0, 7-6 (7-5); Lee Bruemmer-Jacob O’Connell, MD, beat Connor Santel-Kit Teer, EW, 6-3, 6-1; Kaung Aye-Jason Yim, MD, beat Quinn Evan-Walker Lester, EW, 6-4, 6-4.

Mercer Island 6, Lake Washington 1

Singles—Brian Hou, MI, beat Nick Orlov, LW, 6-2, 6-2; Fergy Lu, LW, beat Ian Platou, MI, 5-1, 6-4, 8-10; Cameron Coe, MI, beat Connor Ross, LW, 6-1, 6-2; Cadon Conder, MI, beat Tristan Jimenez, LW, 6-2, 6-0.

Doubles—Ben Elliott-Charlie Williams, MI, beat Koshi Fugii-Conner Stumpf, LW, 6-2, 6-0; Peter Williams-Rafa Gonzalez-Posada, MI, beat Colby Harris-Tristan Cullop, LW, 6-1, 6-2; Jake Berthards-Stuart Toda, MI, beat Brooks Klinker-Jacob Rumpf, LW, 6-2, 6-0.

Enumclaw 3, Foster 2

Singles—Johnny Longley, E, beat Drew Nguyen, F, 6-2, 6-0; Armen Papyan, F, beat Michael Blair, E, 6-0, 6-2.

Doubles—Michael Nguyen-Bikram Saura, F, beat Duncan Ranft-William Longley, E, 5-7, 6-3, 6-2; Matt Leavons-Austin Schuver, E, beat Dennis Nguyen-Dino Suta, F, 6-4, 6-3; Anthony Rosenthal-Johnny Diaz, E, beat Karendeep Singh-Edgar Arredondo, F, 5-7, 6-3, 10-1.

Bonney Lake 4, Emerald Ridge 2

Singles—Justin Cunningham, B, beat Cameron Schmidt, 7-5, 6-3; Adam Hunt, B, beat Tyler Carter, 6-1, 6-7 (3), 6-1; John Mattes, E, beat Jordan Kurtz, 6-3, 5-7, 7-6 (9).

Doubles—Brian Grob-Nathan Monend, B, beat Nic Pasquier-Nico Herburger, 6-3, 6-1; Brody Fitzsimmons-Ehtan Nguyen, B, beat Andrew McDonald-Brian Vannoy, 6-1, 6-3; Christian Charpentier-Alex Mullens, E, beat Jeremy Kurtz-Nick Ching, 6-3, 4-6, 7-6 (6).

Sumner 3, White River 2

Singles—Zaylan Jacobsen, S, beat Drew Maras, WR, 6-1, 6-0; Cody Jagodinski, S, beat David Connelly, WR, 6-0, 6-0.

Doubles—Brandon Walsh-Zak Landers, S, beat Alec Anastasi-Travis Meyers, WR, 6-4, 6-3; Hunter Bruckbauer-Dane Barber, WR, beat Nathan Santo Domingo-Eli Evers, S, 7-5, 6-4; Brandon Garvin-Orion Rossich, WR, beat Sam Jacobsen-Julian Fernandez, S, 6-3, 4-6, 1-0.

Charles Wright 5, Vashon 0

Singles—Welsh, CWA, beat Strudahl, V, 6-0, 6-0; D. Sam, CWA, beat Douglas, V, 6-2, 6-2.

Doubles—T. Grenley-P. Grenley, CWA, beat Tilman-Jeenvenz, V, 6-0, 6-1; T. Sam-Iverson, CWA, beat Beardslaf-Morrison, V, 6-1, 6-0; Samuelson-Ho, CWA, won by forfeit.

Advertising

Advertising

NDN Video

The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►