Skip to main content
Advertising

Originally published September 20, 2013 at 7:10 PM | Page modified September 20, 2013 at 7:16 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday’s prep tennis results

Tennis results for Thursday, Sept. 19

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Auburn 5, Federal Way 0

Singles—Peter Kravchuck, beat Quentin Stickler, 6-3, 6-1; Vlad Emrolik, beat Jay Choi, 6-2, 6-1.

Doubles—Avenir Kravchuk-Bryan Thornquist, beat Luke Newman-Cecil Samson, 6-1, 6-1; Josh Callero-Peter Youn, beat John-Scott Wrigley-Yun Lee, 7-6, 7-3, 6-1; Trey Wilson-Ben Shaver, beat Sam Ward-Thomas Hyashi, 7-6, 8-6, 6-2.

Issaquah 5, Ballard 2

Singles—Jack Suh, I, beat Ben Thomson, 6-0, 6-0; Nick Fulcher, B, beat Andrew Kan, 6-4, 6-2; Sam Reardon, I, Valentine Boyanov, 6-0, 6-0; Felix Xue, I, beat Steven Agen, 6-0, 6-3.

Doubles—Cyrus Chang-Henry Jiang, I, beat Ethan Lindell-Kiefer Dundas, 6-2, 2-6, 6-2; Gabe Reardon-Ethan Wisdom, I, beat Eli Peckham-Cole Keller, 6-4, 6-7 (8), 6-2; Toby Dunkelberg-John Peterson, B, Ethan Chau-Daniel Kim, 6-2, 6-2.

Beamer 3, Curtis 2

Singles—Dane Anderson, C, beat Jake Kim, B, 6-1, 6-0; Jonathan Carlson, C, beat Zach Nunez, B, 6-1, 6-0.

Doubles—Ben Arata-Max Dalrymple, B, beat Galen Chen-Harrison Lee, C, 6-2, 7-6; Sam Yi-Andy Lee, B, beat Anthony Ryan-Jay Jacinto, C, 7-5, 6-3; Bradley Hoefel-Charlie Wong, B, beat Austin Vaction-Mile Meilman, C, 6-3, 6-2.

Bellevue 7, Mount Si 0

Singles—Hunter Egger beat Matthew Griffin, 6-0, 6-0; Jared Madison beat Kevin McLaughlin, 6-0, 6-0; Henry Barkhudariyan beat Ryan Fischer, 6-1, 6-0; Michael Zhao beat Rickard Frykaard, 6-0, 6-0.

Doubles—Michael Smythies-Dion Sagafi beat Drew Hadaller-Logan Cochran, 6-1, 6-0; Chase Olson-Chris Graham beat John Day-Max Isen, 6-0, 6-4; Dexter Chen-Salim Khan beat Jake Holmes-Cameron Bolt, 6-0, 6-1.

Charles Wright 5, Cascade Christian 0

Singles—Griffin Welsh, CW, beat Nathan Pierce, CC, 6-0, 6-0; Dylan Sam, CW, beat Taylor Dill, CC, 6-1, 6-2.

Doubles—P. Grenley-T. Grenley, CW, beat J. Tueter-Garett Tapia, 6-0, 6-0; Tyler Sam-Wyatt Iverson, CW, beat Taylor Backus-Walker Fields, 6-0, 6-0; Rick Samuelson-Ken Ho, CW, beat Michael Nickels-Wyatt Fick, 6-1, 6-0.

Eastlake 6, Woodinville 1

Singles—Anderson Park, E, beat Luke McCarthy, 6-0, 6-3; Aashray Anand, E, beat Max Wing, 6-2, 6-3; Thiago Bandeira, E, beat Max Cherrier, 4-6, 6-4, 6-2; Anand Nambakam, E, beat Alex Gerard, 6-2, 6-1.

Doubles—Kyle Loofburrow-Tim Tan, E, beat Nole Powell-Mitchell Stafford, 5-7, 6-4, 7-5; Jeff Gross-Jerry Shen, E, beat Ethan Tsai-Tyan McCurry, 6-3, 7-5; Danny Scheid-Jeremiah Michel, W, beat Chris Lockwood-Ryan Holmdahl, 6-3, 6-2.

Jefferson 5, Auburn Riverside 0

Singles—Alex Chan beat Adrian Tong, 6-0, 6-0; Justin Park beat Kolton Rosin, 6-4, 6-2.

Doubles—Zach Martin-Alex Papke beat Logan Davis-Kyle Weurch, 6-3, 6-1; Hakeem Clark-Vivek Ramanujan beat Jordan Frietes-Connor Airis, 6-2, 6-0; Michael Ziccarelli-Donavon Gomez beat Aaron Ball-Aaron Nguyen, 6-0, 6-1.

Juanita 4, Sammamish 3

Singles—Branden Nokes, S, beat Ethan Romney, 6-0, 6-0; Brian Chung, J, beat Mark So, 6-2, 6-3; Corey O’Neil, J, beat Daniel Kranselee, 4-6, 6-4, 6-4; Holden McGovern, S, beat Yodae Lim, 3-6, 7-5, 6-1.

Doubles—Zach Richter-Nathan Griffith, J, beat Jason Habid-Jeffrey Sweet, 6-4, 6-2; Will Ludvigsen-Spencer Nokes, J, beat Alex Baltian-Max Ivotarangelo, 6-4, 6-2; Zach Taylor-Emerson Berosik, S, beat Brandon Ngo-Joey Colnmbi, 6-2, 7-6 (7-2).

Mt. Si 4, Liberty 3

Singles—Marek Pierepiekarz, L, beat Matthew Griffin, MS, 6-1, 6-3; Kevin Mclaughlin, MS, beat Justice Canley, L, 3-6, 7-6 (3-7), 6-4; Ryan Fischer, MS, beat Matthew Cao, L, 4-6, 6-4. 6-4; Rickard Frykaard, MS, beat Tim Bombeli, L, 2-6, 6-2, 6-2.

Doubles—Tyler Le-Aaron Burk, L, beat Drew Hadaller- Logan Cochran, MS, 6-2, 6-1; Cody Hughes-Ethan Le, L, beat Brady Thomas-Royce Schwartzenberger, MS, 7-6 (7-2), 6-1; John Day-Max Isen, MS, beat Keaten Winegar-Naoki Lucas, L, 6-4, 6-4.

Mount Rainier 4, Kent Meridian 1

Singles—Sam Verbon, MR, beat Erwin Soto, 7-5, 5-7, 6-4; Rafael Enrico, KM, beat Milan Crone, 6-2, 6-1.

Doubles—Kape Bonner-Tyler Andrews, MR, beat Tim Hill-Asikur Rahman, 6-0, 6-2; Austin Sharma-Kevin Nguyen, MR, beat Chianson Siu-Austin Elento, 6-4, 4-6, 6-2; Daniel Russell-Ryan Rhodes, MR, beat Paul Choi-Preston Aguada, 6-4, 6-2.

Newport 7, Redmond 0

Singles—Austin Gu, beat Adam Guo, 3-6, 6-3, 10-7; Alex Namba, beat Kevin Wong, 6-0, 6-4; Edwin Carlos, beat Soham Dharap, 6-1, 6-2; Ryan Cheung, beat Aaron Ong, 6-0, 6-1.

Doubles—Matt Sham-Jason Lui, beat Gabriel Crook-Adarsh Karnati, 6-0, 6-1; Derek Huang-Travis Kayahara, beat Andrew Li-Nikolay Bykov, 6-0, 6-1; Payton Namba-Zach Liu, beat Oliver Ruo-Van Kim, 6-1, 6-0.

Overlake 4, Bear Creek 1

Singles—Grant Gibson, O, beat Caleb Ji, BC, 6-0, 4-6, 10-7; Adam Worley, BC, beat Tony Lee, O, 7-5, 6-2.

Doubles—Keshav Ummat-Pranav Harikrishnan, O, beat Anthony Tzen-Hayden McCraw, BC, 6-1, 6-3; Andrew Gavrila-Sean Underwood, O, beat Seth McBride-Karsten Kohout, BC, 6-1, 6-3; Will Corrin-Colin Sapp, O, beat Raju Dunn-Bill Liu, BC, 3-6, 6-1, 10-7.

Puyallup 5, Bethel 0

Singles—Tim Reynolds, beat Kyle Everson, 6-0, 6-0; Jacob Staudebaker, beat Alex Jordan, 6-1, 6-3.

Doubles—Noah McDonald-Jackson Hope, beat Colton Schnabel-Patrick Hamilton, 6-1, 6-1; Parker Shirreff-Jacob Brown, beat Victoria Rivera-Travis High, 6-1, 6-1; Hoshin Katagiri-Connor Herriford, beat Tyler Bentley-AJ Quionata, 6-0, 6-0.

Rogers 3, Emerald Ridge 2

Singles—Tyshawn Murchinson, R, beat Devin McDonald, 6-1, 6-2; Brandon Thacker, ER, beat Brendan Welzier, 6-1, 6-0.

Doubles—Nic Pasquier-Nico Herburger, ER, beat Luke Seo-Alwin Sacro, 6-3, 4-6, 6-0; Carson Mayes-Alec Cooper, R, beat Kyle Jochen-Andrew McDonald, 6-4, 1-6, 6-2; Austin Buth-Peyton Force, R, beat Cameron Schmidt-Christian Charpentier, 6-3, 6-1.

Shorecrest 7, Meadowdale 0

Singles—Nishant Limaye, beat Nick Ekhern, 6-4, 6-1; Andrew Copsey, beat Bret Matysik, 6-4, 6-1; Chris Sato, beat Grayson Cox, 6-0, 6-0; Nick Shively, beat Lee Bruemmer, 6-3, 6-0.

Doubles—Emahd Khan-Brandon Mak, beat Mark Steinke-Quint Turner, 6-1, 6-3; Dari Wacker-Brady Dixon, beat Justin Ridley-Bennett Holton, 4-6, 6-3, 12-10; J. Coon-Ryan Graves, beat Anthony Smeester-Jacob O’Connell, 6-4, 3-6, 15-13.

White River 5, Steilacoom 0

Singles—Drew Maras, WR, beat Vince Wolfgram, S, 6-2, 6-1; David Connelly, WR, beat Vinnie Geangan, S, 6-0, 6-0.

Doubles—Alec Anastasi-Travis Meyers, WR, beat Ian Chambers-Oly Senel, S, 6-4, 6-7 (4-7), 10-7; Hunter Bruckbauer-Dane Barber, WR, Adam Kozyra-Tristan Linna, S, 6-2, 6-2; Brandon Garvin-Orion Rossich, WR, Zach Bann-Denny Lim, S, 6-1, 6-1.

Lake Washington 5, Interlake 2

Singles—Connor Garnett, I, beat Nick Orlov, 6-1, 6-0; Kevin Liu, I, beat Fergy Lu, 1-6, 6-2, 6-2; Connor ROss, LW, beat Matthew Hur, 6-1, 6-3; Koshi Fujii, LW, beat Dylan Milligan, 6-1, 6-0.

Doubles—Connor Stumpf-Tristan Jimenz, LW, beat Michael Wang-Nick Chang, 6-4, 3-6, 6-3; COlby Harris-Tristan Cullop, LW, beat Michael Kwong-Justin Lee, 6-1, 6-2; Brooks Klinker-Jacob Rumpf, LW, beat Josh Higa-Alan Song, 6-1, 6-3.

Advertising

Advertising

NDN Video

The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►