Skip to main content
Advertising

Originally published Wednesday, September 25, 2013 at 10:43 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday’s prep tennis results

Tennis results for Wednesday, Sept. 25

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Issaquah 6, Bothell 1

Singles—Jack Suh, I, beat Daniel Fredrickson, 6-1, 6-0; Andrew Kan, I, beat Cole Jones, 6-2, 7-5; Sam Reardon, I, beat Jacob Yu, 6-3, 6-0; Conner Newton, B, beat Edward Park, 0-6, 6-2, 6-2.

Doubles—Cyrus Chang-Henry Jiang, I, beat David Bellini-Andrew Reitcissender, 6-4, 6-0; Felix Xue-Gabe Reardon, I, beat Matthew Pittsford, Jehramy Bindon, 6-2, 6-0; Ethan Wisdom-Patrick Russell, I, beat Kellen Bowers-Adam Crutcher, 6-0, 6-1.

Everett 7, Marysville Getchel 0

Singles—Ulises Aceves beat Ryan Clausen, 6-2, 6-4; Nick Taschereau beat Tristan Hasselor, 6-2, 6-3; Cameron Blas beat Nathan Kelly, 6-2, 7-5; Brian Stack beat Danyon Heacock, 6-2, 6-3.

Doubles—Steven Peterson-Mack Temple beat Roman Yefimets=Alex Gonzales, 6-1, 6-3; Sam Blair-Peter Gebert beat Noah Horn-Jon Bui, 7-5, 6-0; Austin Temple-Mario Gonzales beat Kyle Philips-Jacob Wiederstrom, 6-4, 6-3.

Inglemoor 6, Skyline 1

Singles—Jeremiah Kalmus, I, beat Alex Wu, 6-0, 6-0; Alex Shaw, I, beat Diego Graterol, 6-0, 6-1; Tobin Hansen, I, beat Parker Matias, 7-6, 6-0; Arie Bolotin, I, beat Zach Chambers, 7-6, 6-0.

Doubles—Ryan Paek-Ryan Chin, I, beat Griffon Johnson-Calvin Kim, 6-2, 6-1; Garrett Verhajen-Jack Wilcox, S, beat Thomas Lancastor-Anthony Kuykendall, 6-3, 6-1; Andrew Szot-Jared Weigler, I, beat Arjin Narajan-Mitchell Hansen, 6-3, 6-3.

Peninsula 5, Lakes 0

Singles—D. Sookbirgsing beat C. Kraus, 6-2, 7-5; J. Wagner beat A. Judd 6-3, 7-6 (12-10).

Doubles—H. Skidmore-C. Lewis beat L. Campbell-E. Rosado, 6-0, 6-0; K. Ma-Z. Lacheney beat D. White-J. Garcia, 6-3, 6-4; N. Silberman-A. Krug beat S. Grow-J. Rees, 3-6, 6-4, 7-5.

Sammamish 4, Mount Si 3

Singles—Ethan Romney, S, beat Matthew Griffin, 6-0, 6-1; Kevin McLaughlin, M, beat Alex Dalkan, 6-1, 3-6, 7-6 (7-4); Daniel Kranselee, S, beat Ryan Fischer, 6-1, 6-1; Rickard Frykaard, M, beat Yodae Lim, 7-5, 7-5.

Doubles—Mark So-Jason Habid, S, beat Drew Hadaller-Logan Cochran, 6-2, 6-1; Joey Columbi-Brandon Ngo, S, beat Brady Thomas-Royce Schwartzenberger, 7-6 (14-12), 6-3; Max Isen-John Day, M, beat Max Ivotarangelo-Rey Ching, 7-6 (7-5), 2-6, 7-5.

Rogers 3, Spanaway Lake 2

Singles—Paul Wasson, S, beat Luke Seo, 6-2, 6-4; Suk Lee, R, beat Noah Elingnak, 6-0, 6-3.

Doubles—Vinnie Nguyen-Robert McGill, S, beat Tyshawn Murchinson-Alwin Sacro, 6-0, 6-0; Alec Cooper-Carson Mayes, R, beat Ron Molina-Aaron Witlock, 6-3, 6-2; Peyton Force-Austin Buth, R, beat Joseph Mobley-Jaesuk Lee, 6-0, 6-0.

University Prep 4, Bear Creek 1

Singles—Jack Katzman, U, beat Adam Worley, 6-0, 6-0; Chris Yang, B, beat Levi Poletti, 6-2, 7-5.

Doubles—Bayard Blair-Pete Thomsen, U, beat Caleb Ji-Seth McBride, 6-3, 6-3; Lawrence Dickey-Joshua Wah-Blumberg, U, beat Anthony Tzen-Hayden McCraw, 6-3, 6-2; Tomi Inouye-Hyunrae Kim, U, beat Karsten Kohout-Raj Dunn, 6-2, 6-3.

Bellevue 7, Juanita 0

Singles—Jared Madison, B, beat Brannden Nokes 6-0, 6-0; Hunter Egger, B, beat Brian Chung 6-0, 6-0; Chase Olson, B, beat Holden McGovern 6-1, 6-2; Chris Graham, B, beat Zach Taylor 6-1, 6-3.

Doubles—Dion Sagafi-Michael Smythies, B, beat Zach Richter-Nathan Griffith 6-1, 6-2; Dexter Chan-Salim Khan, B, beat Will Ludvigsen-Corey O’Neill 6-0, 6-0; Peter Johnston-Jackson Guillet, B, beat Spencer Nokes-Allen Jung 6-2, 6-2.

Jefferson 4, Beamer 1

Singles—Alex Chan, J, beat Sam Yi 6-0, 6-0; Andy Lee, B, beat Kangsu Suh 7-5, 6-3

Doubles—Zach Martin-Alex Papke, J, beat Ben Arata-Max Dalrymple 6-1, 7-6 (8); Vivek Ramanujan-Hakeem Clark, J, beat Bradley Hoefel-Charlie Wong 6-4, 6-0; Michael Ziccarelli-Donavon Gomez, J, beat Jake Kim-Tanapun Phoumkeo 6-4, 6-3.

Meadowdale 5, Glacier Peak 2

Singles—Nick Ekern, M, beat Patrick Luangrath 6-7 (6-8), 6-4, 6-4; Bret Matysik, M, beat Tucker Davis 6-4, 4-6, 6-2; Scott Wilson, GP, beat Grayson Cox 6-3, 6-1; Lee Bruemmer, M, beat Kai Duan 6-3, 6-3

Doubles—Quint Turner-Mark Steinke, M, beat Ethan Jones-Jack Wygant 6-0, 7-6 (7-3); Justin Ridley-Bennett Holton, M, beat Andrew Kim-Peter Vizzoni 6-3, 5-7, 6-0; Alec Albrecht-Dylan Peterson, GP, beat Jacob O’Connell-Anthony Smeester 6-2, 6-7 (10-8), 10-5.

Shorecrest 7, Mountlake Terrace 0

Singles—Nishaant Limaye, SC, beat Bryce Pingul 6-1, 6-0; Emahd Khan, SC, beat Kyle Reilly 6-0, 6-0; Daniel Wacker, SC, beat Jeremy Ansdell 6-0, 6-2; Brady Dixon, SC, beat Adam Lorraine 7-5, 4-6, 10-4.

Doubles—Andrew Copsey-Chris Sato, SC, beat Drake Day-Collin Rhodes 6-0, 6-1; Nick North-Nick Shively, SC, beat Minchel Jung-Ricky Bridges 6-1, 6-0; Jon Coon-Ryan Graves, SC, beat Caleb Sill-Ethan McGregor 6-3, 6-1.

Sumner 5, Franklin Pierce 0

Singles—Landers, S, beat Weil 6-0, 6-0; Jagodinski, S, beat Harriman 6-0, 6-0.

Doubles—Walsh-Z. Jacobsen, S, beat Shockley-Porter 6-0, 6-1; Santo Domingo-S. Jacobsen, S, beat Heath-Kalac 6-0, 6-1; Fernandez-Evers, S, beat Chhouy-Petit 6-2, 6-0.

Advertising

Advertising

NDN Video

The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►