Skip to main content
Advertising

Originally published September 20, 2013 at 7:05 PM | Page modified September 20, 2013 at 7:31 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday’s prep tennis results

Tennis results for Wednesday, Sept. 18

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Shorecrest 5, Shorewood 2

Singles—Nishaant Limaye, SC, beat Cameron McDowell 6-3, 6-3; Andrew Copsey, SC, beat Logan Keebler 6-4, 6-2; Chris Sato, SC, beat Jamie Wright 4-6, 6-2, 6-1; Daniel Wacker, SC, beat Alejandro Uvence 3-6, 6-3, 6-4

Doubles—Stuart Schachle-Scott Park, SW, beat Nick North-Nick Shively 7-5, 6-4; Emahd Khan-Brady Dixon, SC, beat Eli Hecker-Raven Daley 6-3, 4-6, 6-3; Hugh Gaevert-Kyle Berquist, SW, beat Jon Coon-Cole Batra 7-6 (8-6), 7-5.

Jackson 5, Kamiak 2

Singles—Ben Mietzner, J, beat Jimmy Hua, 7-6 (7-3), 6-2; Peter Cung, J, beat Garrett Peterson, 6-7 (5-7), 6-3, 6-4; Grant Follis, J, beat Joseph Lee, 6-1, 6-4; Luke George, J, beat Janson Garside, 6-0, 6-4.

Doubles—Dominic Lee-Lan Kim, K, beat Bence Dare-Josh Yi, 6-3, 5-7, 4-6; Trevor Pence-Nicholas Magarelli, J, beat Brian Moon-Daniel Chung, 6-0, 6-3; Oliver Collins-Ben Lee, K beat Patrick Follis-Peter Liao, 6-4, 4-6, 6-4.

Meadowdale 7, Mountlake Terrace 0

Singles—Nick Ekern, MD, beat Bryce Pingul 6-0, 6-0; Bret Matysik, MD, beat Jeremy Anselen 6-1, 6-0; Grayson Cox, MD, beat Adam Lorraine 7-5, 6-1; Lee Bruemmer, MD, beat Drake Day 6-2, 6-2

Doubles—Mark Steinke-Quint Turner, MD, beat Collin Rhodes-Ricky Bridges 6-4, 6-0; Bennett Holton-Ephrem Yared, MD, beat Mincheol Jung-Caleb Sill 6-0, 6-2; Anthony Smeester-Jacob O’Connell, MD, beat Ethan McGreger-Ben McGrover 6-0, 6-1

Peninsula 3, Bonney Lake 2

Singles—Christian Lewis, P, beat Justin Cunningham 6-1, 6-0; Dominic Sookingsingh, P, beat Jeremy Kurtz 6-0, 6-0

Doubles—Hayden Skidmore-Josh Wagner, P, beat Brian Grob-Brody Fitzsimmons 6-4, 6-4; Nate Monsrud-Ethan Nguyen, BL, beat Kevin Ma-Zach Lacheney 6-0, 6-2; Nick Ching-Adam Hunt, BL, beat Aiden Krug-Niall Silverman 6-2, 6-4

Seattle Academy 5, Bush 0

Singles—Charlie Phelps, S, beat Aaron Gordon 7-6 (4), 7-5; Will Owen, S, beat Jin Park 6-1, 6-3

Doubles—Connor Rice-Zamir Birnbach, S, beat Matt Reay-Michael Sherman 6-1, 6-3; Sam Brickman-Max Schoenfeld, S, beat Brennan Commons-Hoon Park 6-0, 6-4; Richard Khang-Eli Etzioni, S, beat Ben Van Der Ploeg-Jack Agostini 6-1, 6-3.

University Prep 4, Overlake 1

Singles—Jack Katz, UP, beat Grant Gibson, 6-2, 6-2; Levi Poletti, UP, beat Daly, 6-4, 6-4.

Doubles—Bayard Blair-Pete Thomsen, UP, beat Pranav Harikrishnan-Keshav Ummat, 6-2, 6-4; Lawrence Dickey-Joshua Wah-Blumberg, UP, beat Andrew Gavrila-Loucas Tsilas, -6 (6), 6-2; Noah Yuo-Rick Chavez, O, beat Hunrae Kim-Griffin Voth, 6-2, 3-6, 12-10.

Skyline 5, Ballard 1

Singles—Alex Wu, S, beat Ben Thomson, 2-6, 6-2, 7-6; Nick Fulcher, B, beat Nikita Moroz, 6-4, 1-6, 6-4; Diego Graterol, S, beat Valentin Boyanov, 6-0, 6-0; Parker Matias, S, beat Liam Moser, 6-2, 6-0.

Doubles—Griffin Johnson-Calvin Kim, S, beat Ethan Lindell-Kiefer Dundas, 6-3, 6-3; Garrett Verhajen-Jack Wilson, S, beat Eli Peckham-Cole Keller, 6-2, 6-4.

Rogers 3, Bethel 2

Singles— Tyshawn Murchinson, R, beat Tyler Bentley, 6-0, 6-0; Alex Jordan, B, beat Collin Barkley, 6-1, 7-6(3).

Doubles—Colton Schnabel-Patrick Hamilton, B, beat Alwin Sacro-Brendan Welzien, 6-2, 7-6(1); Alec Cooper-Carson Mayes, R, beat Victor Rivera-Travis High, 6-4, 6-4; Peyton Force-Austin Buth, R, beat AJ Quinata-Kyle Everson, 6-0, 6-1.

Auburn Mountainview 5, Lakes 0

Singles—Colton Weeldreyer, bea Colby Kraus, 6-0, 6-0; Carter Harms, beat Andre Judd, 6-3, 7-5.

Doubles—Alec Van Etten-Chris Miller, beat Emilio Rosado-Lucas Campbell, 6-1, 6-1; Ryan Eklof-Matt Howard, beat Jacob Rees-Drew White, 6-2, 6-3; Will Norris-Kevin Nguyen, beat Richard Stephen Grow, 6-1, 6-2

Mercer Island 6, Interlake 1

Singles—Connor Garnett, I, Brian Hou, 6-4, 6-2; Charlie Williams, M, beat Billy Hao, 6-0, 6-1; Cameron Coe, M, Kevin Liu, 3-6, 6-1, 6-2; Jake Bethards, M, Matthew Hur, 6-2, 6-3.

Doubles—Matt Seifert-Ben Elliott, M, beat Dylan Milligan-Josh Higa, 6-1, 6-1; Peter Williams-Rafa Gonzalez-Posada, M, Michael Wang-Nick Chang, 6-2, 6-1; Henry Smith-Sam French, M, beat Justin Lee-Michael Kwong, 6-3, 6-2.

Decatur 5, Enumclaw 0

Singles—Ken Sheeby, beat Michael Williams, 6-1, 6-3; Sam Dalan, beat Johnny Longley, 6-3, 6-2.

Doubles—Steve Kang-Phillip Kim, beat Duncan Ranft-William Longley, 6-3, 7-4; Mitchell Grant-Darren Lee, beat Matt Leavons-Austin Schuver, 6-1, 6-3, 6-3; Alex Wilson-Kyle Hawkins, beat Christian Sines-Anthony Rosenthal, 7-1, 6-3 (10-3).

Advertising

Advertising

NDN Video

The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►